PRACOWNIA CHEMICZNYCH |
01.12.2011 - w sali konferencyjnej IO PAN odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej mgr inż. Anny Filipkowskiej, pt. "Związki cynoorganiczne w strefie przybrzeżnej Bałtyku Południowego - wpływ warunków środowiskowych na rozmieszczenie i degradację", promotor - prof.dr hab.inż. Grażyna Kowalewska, recenzenci - prof. dr hab. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. dr hab. inż. Mikołaj Protasowicki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
R. N. IO PAN w dniu 6.12.2011 nadała Annie Filipkowskiej stopień doktora nauk o Ziemi.
Głównym zadaniem Instytutu Oceanologii PAN w ramach projektu WAB była instalacja stacji monitoringowej (in-situ) w Sopocie. W lipcu 2011 roku na sopockim molo została zamontowana aparatura pomiarowa.
Składa się na nią: sonda wieloparametrowa oraz stacja meteorologiczna. Sonda mierzy parametry wody: zasolenie, temperaturę, pH, ORP, mętność, rozpuszczony tlen, chlorofil oraz fikocyjaniny, a stacja meteorologiczna - temperaturę powietrza, ciśnienie, wilgotność względną, opad, nasłonecznienie, prędkość oraz kierunek wiatru.
Zarówno parametry wody morskiej, jak i meteorologiczne, mierzone są co 3 sekundy. Wszystkie dane są rejestrowane przez komputer na bieżąco, a następnie przesyłane do Instytutu, gdzie są zbierane i przetwarzane.
Korelacja danych uzyskanych z pomiarów in-situ stacji monitoringowej oraz codziennych obserwacji wody i plaży w Sopocie, zapewni bardziej wiarygodne informacje na temat czynników sprzyjających występowaniu zakwitów sinicowych oraz nadmiernych ilości makroglonów. Wybrane uśrednione wartości pomiarów parametrów powietrza i wody z ostatnich 72 godzin są dostępne na stronie http://www.iopan.gda.pl/MarPoLab --> WAB-monitoring.