PRACOWNIA CHEMICZNYCH |
"Wetlands, Algae and Biogas – A Southern Baltic Sea Eutrophication Counteract Project" - "Mokradła (nieużytki), glony i biogaz – przeciwdziałanie eutrofizacji południowego Bałtyku", 01.02.2010-31.12.2012 - projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk (South Baltic Programme), 2007-2013. |
W projekcie WAB (http://www.wabproject.pl) bierze udział 11 partnerów ze Szwecji i z Polski. Trelleborg w Szwecji i Sopot w Polsce to dwa obszary, na których będą prowadzone różnego rodzaju doświadczenia terenowe. W ramach projektu zbierane będą makroglony gromadzące się w strefie brzegowej. Ich nadmierne rozrastanie się jest spowodowane dopływem substancji biogenicznych. W Trelleborgu będą wykorzystywane wraz z roślinami zbieranymi ze zrekonstruowanych mokradeł (nieużytków) jako dodatek do innej biomasy, do produkcji biogazu. W Sopocie opracowany zostanie system monitoringu zakresu i kierunku zmian eutrofizacji środowiska morskiego. Oszacowane zostaną ilości pierwiastków biogenicznych zawarte w zbieranej biomasie. Projekt przedstawia innowacyjne, całościowe podejście do rozwiązania problemu eutrofizacji Bałtyku, jednego z najważniejszych obecnie problemów tego morza. Projekt został zaplanowany tak, aby przyniósł korzyści nie tylko środowisku, ale również społeczeństwu. Rozwiązania zastosowane po raz pierwszy w tym projekcie będą mogły być wdrożone w przyszłości także w innych rejonach wybrzeża Bałtyku, które mają te same problemy wynikające z nadmiernego rozrastanie się makroglonów, eutrofizacji i w rezultacie obniżenia jego walorów przyrodniczych, użytkowych, rekreacyjnych i turystycznych.
Głównym zadaniem Instytutu Oceanologii PAN w ramach projektu WAB była instalacja stacji monitoringowej (in-situ) w Sopocie. W lipcu 2011 roku na sopockim molo została zamontowana aparatura pomiarowa.
Składa się na nią: sonda wieloparametrowa oraz stacja meteorologiczna. Sonda mierzy parametry wody: zasolenie, temperaturę, pH, ORP, mętność, rozpuszczony tlen, chlorofil oraz fikocyjaniny, a stacja meteorologiczna - temperaturę powietrza, ciśnienie, wilgotność względną, opad, nasłonecznienie, prędkość oraz kierunek wiatru.
Zarówno parametry wody morskiej, jak i meteorologiczne, mierzone są co 3 sekundy. Wszystkie dane są rejestrowane przez komputer na bieżąco, a następnie przesyłane do Instytutu, gdzie są zbierane i przetwarzane.
Korelacja danych uzyskanych z pomiarów in-situ stacji monitoringowej oraz codziennych obserwacji wody i plaży w Sopocie, zapewni bardziej wiarygodne informacje na temat czynników sprzyjających występowaniu zakwitów sinicowych oraz nadmiernych ilości makroglonów. Wybrane uśrednione wartości pomiarów parametrów powietrza i wody z ostatnich 72 godzin są dostępne na stronie http://www.iopan.gda.pl/MarPoLab --> WAB-monitoring.