Nasza praca
Pracownia Teledetekcji prowadzi badania nad następującymi zagadnieniami:-
Teoretyczne i empiryczne badania wpływu optycznie aktywnych składników wody morskiej na spektralne charakterystyki promieniowania wychodzącego z wody. Podczas eksperymentów terenowych, przeprowadzanych w trakcie regularnych rejsów badawczych na obszarze Morza Bałtyckiego, wykorzystywane są różnorodne spektrofotometry morskie.
Zmierzone widma promieniowania wychodzącego z wody analizowane są pod kątem ich wrażliwości na wpływ charakterystyk optycznie aktywnych składników wody morskiej: stężenie chlorofilu, stężenie materii zawieszonej oraz absorpcję przez substancje żółte. Dane zbierane podczas eksperymentów terenowych analizowane są pod kątem zmienności czasowej i przestrzennej. - Tworzenie i weryfikacja algorytmów na uzyskiwanie stężenia optycznie aktywnych składników wody morskiej z danych teledetekcyjnych.
- Rozwijanie metodologii przetwarzania danych teledetekcyjnych przy użyciu tworzonych algorytmów, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zastosowania wyników do systematycznego monitorowania charakterystycznych basenów morskich.
-
Użycie danych teledetekcyjnych do różnoskalowej obserwacji zmienności czasowej i przestrzennej rozkładu stężeń wybranych optycznie aktywnych składników wody morskiej w warstwie powierzchniowej.
Pracownia Teledetekcji wyposażona jest za równo w przyrządy do wykonywania pomiarów terenowych, jak również w sprzęt i oprogramowanie do przetwarzania i analizy danych satelitarnych.
Szczegółowe cele naszych bieżących badań to:
- Tworzenie zestawów danych rzeczywistych i pozornych właściwości optycznych wody morskiej.
- Statystyczna analiza danych w kontekście zmienności przestrzennej i czasowej.
- Tworzenie modeli fizycznych reflektancji spektralnej.
- Tworzenie algorytmów pozyskujących informację o kolorze morza dla obszaru Bałtyku z danych satelitarnych.