Aktualności

    2019
  • 21-22 luty 2019 - 15th Euro-Argo Management Board Meeting, BSH, Hamburg, Germany

  • hand zobacz Agendę


  • 03-08 luty 2019 - Małgorzata Merchel i Agata Grynczel wzięły udział w kursie programowania w ArcGIS Pro za pomocą Pythona. Kurs został zorganizowany przez Centrum GIS UG i odbył na stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu.

  • hand więcej informacji o kursie


  • 09-11 styczeń 2019 - Euro-Argo RISE Kick Off Meeting, Ifremer Institute, Brest, France

  • hand zobacz Agendę

    argo_meeting

     Zdjęcie: Euro-Argo ERIC


  • 01 stycznia 2019 rozpoczął się projekt Euro-Argo RISE (Euro-Argo Research Infrastructure Sustainability and Enhancement). Jest to projekt H2020 EU finansowany w ramach dotacji nr 824131, który będzie trwał 4 lata. Projekt Euro-Argo RISE obejmuje 19 partnerów z całej Europy (między innymi IO PAN) i jest koordynowany przez Euro-Argo ERIC (więcej informacji tutaj).


  • rise


    2017

  • listopad 2017 - Dnia 7 listopada 2017 roku Instytut Oceanologii PAN zakotwiczył oceanograficzą boję pomiarową w Rynnie Słupskiej, głównym pasażu dla wymiany mas wodnych między Głębią Bornholmską a Głębią Gdańską. Wodowanie odbyło się z pokładu statku badawczego IO PAN r/v Oceania. (więcej informacji tutaj)

    buoy

     Zdjęcie: Jakub Zdroik


  • kwiecień 2017 - Na stronie tygodnika "Science" znaleźć można artykuł popularno-naukowy promujący badania, które zostały premierowo (First Release) opublikowane na stronach czasopisma w czwartek, 6 kwietnia (link do serwisu).

    Wiodącym autorem promowanego artykułu ("Greater role for Atlantic inflows on sea-ice loss in the Eurasian Basin of the Arctic Ocean", DOI: 10.1126/science.aai8204) jest Igor V. Polyakov z Międzynarodowego Centrum Badań Artkyki (IARC) na Uniwersytecie w Fairbanks, Alaska (UAF). W licznym, międzynarodowych gronie współautorów znalazła się również Ilona Goszczko z naszej pracowni.

    ice_ESS

    Lód na Morzu Wschodniosyberyjskim, 14 września 2015 roku. Zdjęcie: Ilona Goszczko

    "Artykuł dotyczy zwiększonej roli wody atlantyckiej dla ubywającego lodu w Basenie Euroazjatyckim Oceanu Arktycznego na skutek progresji na wschód warunków charakterystycznych wcześniej tylko dla jego zachodniej części. Jest to postępująca "atlantyfikacja" wschodniej części Basenu Euroazjatyckiego Oceanu Arktycznego.

    Artykuł powstał w oparciu o analizę serii danych z urządzeń zakotwiczonych w Basenie Nansena, wyniki z dryfujących na lodzie urządzeń wykonujących pomiary temperatury i zasolenia oceanu, pomiary grubości pokrywy lodowej i dane atmosferyczne. Przeprowadzone analizy uzyskanych wyników wskazują, że wschodnia część Basenu Euroazjatyckiego jest w stanie przejściowym, w kierunku warunków jakie wcześniej były typowe jedynie dla jego zachodniej części.

    Granica tych warunków została przesunięta o około 1500 km na wschód od Cieśniny Fram, w rejon 125-go południka długości geograficznej wschodniej. Termin "atlantyfikacja", we wcześniejszych latach zastosowany do ewolucji jaka zaszła w Morzu Barentsa (cofnięcie granicy lodu, zwiększone pionowe mieszanie i zwiększona produkcja pierwotna), może być zastosowany w tym przypadku, wskazując na podobny kierunek transformacji. Stopniowe osłabianie zimnej halokliny notuje się już od lat siedemdziesiątych XX-go wieku - uwarunkowanie to pozwoliło na zajście bardziej znaczących zmian w ostatnim dziesięcioleciu.

    Procesy związane z ubytkiem lodu morskiego i transportem ciepła z dolnych warstw Oceanu Arktycznego pozostaję wciąż nie do końca zbadane, jednak wyższe od średnich zasolenie i temperatura wody Atlantyckiej w Morzach Nordyckich będą miały wpływ na przyszły kształt stratyfikacji i pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. Trzeba jednak nadmienić, że duża zmienność klimatu w obszarach wysokich szerokości nie pozwala na łatwe oszacowanie trendów i tym samym, bardzo dokładne określenie przyszłych scenariuszy."

  • Ilona Goszczko

    2016

    Praca w toku.

    2015

  • styczeń 2015 - W czasie grudniowego rejsu statku badawczego Instytutu, R/V Oceanii odbywającego się na trasie od Głębi Gdańskiej poprzez Rynnę Słupską, Głębię Bornholmską do Basenu Arkońskiego zaobserwowano znaczny wzrost zasolenia wody głębinowej. Już we wrześniu 2014 zaobserwowaliśmy wzrost zasolenia w zachodniej części przekroju, rejs w grudniu potwierdził nasze obserwacje. Wzrost zasolenia zanotowano nawet w Rynnie Słupskiej, jedynym szlaku słonej wody do głębi Gdańskiej i Gotlandzkiej. Obserwację wpływu dużej ilości słonej wody do Basenu Arkońskiego potwierdzają również niemieccy oceanografowie z Leibniz-Institut für Ostseeforschung, Warnemünde. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z intensywnym wlewem słonej wody z Morza Północnego, prawdopodobnie większym niż poprzednie. Jest to ważna wiadomość, ostatnie duże wlewy do Bałtyku obserwowane były w latach 1993 i 2003. Ekosystem Bałtyku uzależniony jest od słonej, natlenionej wody z Morza Północnego, a wlewy te są coraz rzadsze.

    OSM

  • styczeń 2015 - Z początkiem Nowego Roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika pracowni - obowiązki sprawowane dotychczas przez Waldka Walczowskiego przejmuje Agnieszka Beszczyńska-Möller. Zmianie ulega również nazwa pracowni z "Pracownia Cyrkulacji Oceanicznej" na "Pracownia Oceanografii Obserwacyjnej". Oprócz tego bez zmian - planujemy kolejne rejsy i wyprawy, analizujemy wyniki z poprzednich ;)
  • 2014

  • maj 2014 - Wkrótce zaczynamy kolejny letni rejs arktyczny - z pokładu Oceanii realizować będziemy zadania w ramach AREX 2014 na Morzu Norweskim, Grenlandzkim oraz w zachodniej części Morza Barentsa i południowej części Oceanu Arktycznego - Basenie Nansena. Obecnie trwają przygotowania do rejsu: robimy ostatnie zakupy, pakujemy sprzęt, prowadzimy działania logistyczne i techniczne. Czujniki urządzeń przeszły już przedrejsową kalibrację, rozeta została zmotowana (w tym roku dysponować będziemy 12 butlami do poboru wody oraz nowym prądomierzem LADCP). Woda pobrana na kilkudziesięciu stacjach pozwoli na późniejszą analizę zawartości substacji biogenicznych i izotopów tlenu. W laboratorium wykonane zostaną również oznaczenia tlenu rozpuszczonego i zasolenia. Pomiar prądów w trakcie całego rejsu możliwy będzie dzięki zamontowanemu w kadłubie prądomierzowi akustycznemu ADCP. Podczas rejsu zostaną również wydobyte urządzenia pozostawione ostatniego lata na szelfie i w fiordzie. Po wymianie baterii i serwisie część trafi ponownie na dno.
  • maj 2014 - A kto w sobotę (24.05) odwiedził nasze stoisko na Bałtyckim Festiwalu Nauki?
  • HornsundHornsund

  • kwiecień 2014 - Waldek Walczowski i Piotr Wieczorek, wraz z kolegami z IGF PAN oraz Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęli tegoroczną kampanię pomiarową w Hornsundzie w ramach projektu AWAKE-2. Więcej informacji na blogu Tomka Ulanowskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej", który dołączył do ekipy (blog Tomka) oraz na stronie projektu. W maju pomiary kontunuje Agnieszka Prominska.
  • HornsundHornsund

    Waldek i nasza aluminiowa łódź, z której wykonywane są pomiary CTD (i nie tylko) wewnątrz fiordu. Zdjęcia: Autor chwilowo nieznany

  • luty 2014 - Waldek Walczowski, Agnieszka Beszczyńska-Möller i Ilona Goszczko zaprezentowali wyniki prowadzonych badań naukowych na konferencji "Ocean Sciences Meeting 2014", która odbyła się w Honolulu na Hawajach. Temat sesji, której organizatorem między innymi była Agnieszka, dotyczył Cieśniny Frama: "Fram Strait - New insights into physical and biological processes in the Atlantic gateway to the Arctic Ocean and their linkages to climatic changes". Streszczenia wystąpień dostępnę są na stronach konferencji.
  • OSM

    2013

  • wrzesień 2013 - Agnieszka Beszczyńska-Möller i Piotr Wieczorek wzięli udział w rejsie (zorganizowanym przez WHOI oraz NPI) na norweskim statku badawczym R/V Lance, na północ od Spitsbergenu, podczas którego wydobyto i ponownie zainstalowano kilka "mooringów". Wśród nich były dwa 2 zestawy IOPAN z prądomierzami MMP, zainstalowane na dnie latem 2012. Jeden z nich został ponownie zainstalowany na kolejny rok. Więcej informacji na blogu: Warming Arcitc - A voyage into a frozen ocean.

  • sierpień-wrzesień 2013 - Ilona Goszczko uczestniczyła w rejsie NABOS 2013 (zorganizowanym przez IARC, UAF oraz AARI) na rosyjskim statku badawczym RV Akademik Fiodorow w obszarze syberyjskiej Arktyki. Podczas rejsu prowadzone były pomiary hydrograficzne i hydrochemiczne, zainstalowano 9 "mooringów" oraz 5 boi ITP. Zwodowano róznież kilkanaście innych urządzeń (boje meteorologiczne SVP-B, boja O, "glider". Relacja z rejsu dostępna jest na portalu Eduscience (przeczytaj wpisy)

  • HornsundHornsundHornsund

    RV "Akademik Fiodorow w porcie Kirkenes, Norwegia. Rozeta z 24 butlami, sondą CTD i prądomierzami akustycznymi LADCP. Instalacja na dryfującym lodzie morskim trzeciej boi ITP. Zdjęcia: Ilona Goszczko

  • czerwiec-lipiec 2013 - Odbył się kolejny spitsbergeński rejs Oceanii AREX 2013. W trakcie rejsu wykonanych zostało ponad 200 stacji CTD oraz kilka pomiarów holowaną sondą w rejonie szelfu oraz fiordów Zachodniego Spitsbergenu. Wydobyte i zainstalowane zostały również urządzenia pomiarowe, pozostawione w toni wodnej na cały rok. Zwodowany został również jeden podwodny szybowiec (ang. "glider"). Badania prowadzone były w ramach polsko-norweskich projektów AWAKE II oraz PAVE oraz polskich grantów badawczych GAME i MIXAR.

  • HornsundHornsundHornsund

    Agnieszka B. przed wodowaniem "glidera". Wydobyty prądomierz akustyczny RDCP. Przygotowania do postawiania płytkowodnego "mooringu". Zdjęcia: Ilona Goszczko

  • kwiecień 2013 - Rozpoczyna się wiosenna kampania pomiarowa w ramach projektu GAME. Równolegle prowadzone są badania z pokładu RV Helmer Hanssen. (zobacz fotoblog) oraz w Hornsundzie, gdzie bazą jest Polska Stacja Polarna. Kampanią w Hornsundzie do lipca kierować będzie Agnieszka Promińska (zdjęcia z jednego dnia pomiarów dostępne na blogu "Dom Pod Biegunem")

  • HornsundHornsundHornsund

    Agnieszka P. prowadzi pomiary hydrograficzne w zatoce Samarinvågen. Zdjęcia: Dagmara Bożek-Andryszczak

  • luty 2013 - R/V "Oceania" wypływa w kolejny, wspólny rejs naszego zespołu i Pracowni Wzajemnego Oddziaływania Morza i Atmosfery w rejonie Bałtyku Południowego. Podczas rejsu wykonane zostaną pomiary holowaną sondą CTD wzdłuż standardowych sekcji, pomiary prądów przy użyciu ADCP oraz badania koncentracji aerozolu morskiego.

  • HornsundHornsundHornsund

    Urządzenia tuż przed wystawieniem na dno oraz sonda holowana używana podczas pomiarów CTD. Zdjęcia: Ilona Goszczko

    2012

  • październik, 2012 - Instytut Oceanologii (w tym nasza pracownia) jest współorganizatorem wspólnego spotkania ART (Arctic in Rapid Transition) i APECS (Association of Polar Early Career Scientists) - zobacz stronę (w języku angielskim)

  • sierpień, 2012 - Zakończył się letni rejs R/V Oceanii w rejonie Mórz Nordyckich i statek powrócił do kraju po ponad dwumiesięcznej ekspedycji. Podczas części oceanicznej między wybrzeżami Północnej Norwegii, Wyspy Niedźwiedziej i Zachodniego Spitsbergenu wykonaliśmy 192 pionowe profilowania toni wodnej z użyciem sondy STD oraz prądomierza akustycznego LADCP. Zebraliśmy ponad 300 prób wody - posłużą one do oznaczenia zawartości soli odżywczych i składu izotopów tlenu. Sprzyjająca sytuacja lodowa (kolejne minimum pokrywy lodowej w tej dekadzie) oraz pogoda, pozwoliły na pomiary zlokalizowane na północ od 80 równoleżnika (80°47.71'N). Podczas rejsu przeprowadziliśmy z sukcesem kilka operacji wydobycia zakotwiczonych urządzeń zbierających dane przez cały ostatni rok. Część z nich została ponownie zainstalowana na rok kolejny. Zwodowaliśmy jeden pływak ARGO – urządzenie pracuje i wysyła kolejne pakiety danych przez satelitę (zobacz w dziale Projekty). Kampania fiordowa obejmowała pomiary hydrografii Hornsundu, Kongsfiordu i Isfiordu. W Hornsundzie kontynuujemy kampanię do początku września korzystając z małej łodzi oraz zaplecza Polskiej Stacji Polarnej.

  • CTDCTDCTD

    Podczas dużej fali wydobycie rozety nie jest proste. Waldek i Piotrek gotowi do wodowania pływaka Argo. Prądomierz MMP tuż po wydobyciu z wody po roku pomiarów. Zdjęcia: Ilona Goszczko

    2011

  • 28-30 listopad 2011 - Odbyło się spotkanie kończące Projekt AWAKE: "Ocean influence on climate and cryosphere in the Arctic". W programie znalazło się ponad 30 wystapień na temat wzajemnych powiązań między oceanem, klimatem i kriosferą w rejonie Spitsbergenu i Grenlandii.
    zobacz program (tylko w języku angielskim)
    zobacz szczegóły (tylko w języku angielskim)

  • wrzesień 2011 - Pracownicy naszej grupy ponownie wzięli udział w rejsie na K/V Svalbard, w rejonie Morza Grenlandzkiego, podczas którego wydobyto mooring (zakotwiczony system pomiarowy) postawiony rok temu. Mooring został ponownie zainstalowany.

  • czerwiec-sierpień 2011 - R/V "Oceania" odbyła kolejny rejs arktyczny w ramach eksperymentu AREX 2011. Prace naszej grupy wykonywane były głównie podczas oceanicznej część rejsu i obejmowały pomiary hydrograficzne i pomiary prądów (ADCP i LADCP) oraz pobór prób wody w celu pomiaru zawartości substancji biogenicznych w Morzu Norweskim i Grenlandzkim oraz w rejonie szelfu Spitsbergenu. Dodatkowo w część fiordowej, która obejmowała fiordy: Hornsund, Kongsfjord i inne fiordy Spitsbergenu wykonano szereg profilowań mających na celu zbadanie parametrów hydrograficznych i cyrkulacji. zobacz blog z rejsu, prowadzony częściowo przez nas.

  • pontonramarozeta

    Waldek gotowy do instalacji "mooringu" w okolicy Sorkapp. Prądomierz ADCP i sonda CTD w ramie, która zostanie umieszczona na dnie. Rozeta a na niej sonda CTD i prądomierz LADCP. Zdjęcia: Ilona Goszczko

  • kwiecień-wrzesień 2011 - W ramach polsko-norweskiego projektu AWAKE odbyła się kolejna kampania pomiarowa w fiordzie Hornsund na Spitsbergenie. Pomiary obejmowały hydrografię fiordu a w szczególności Zatoki Hansa (przed czołem Lodowca Hansa), obsługę masztu wyposażonego w instrumenty meteorologiczne oraz wspólne działania w okolicy lodowca wraz z grupą glacjologów z Uniwersytetu Śląskiego. Ponadto, z sukcesem wydobyte zostały instumenty pomiarowe, które zakotwiczono w kilku lokalizacjach na dnie w poprzednim roku.

  • CTDCTDCTD

    Piotr opuszcza sondę w Zatoce Hansa. Wnętrze skrzynki autonomicznej stacji meteo - tutaj zapisywane są serie danych. Wydobycie ramy "meduzy" wraz z zamontowanym w niej prądomierzem akustycznym RDCP. Zdjęcia: Ilona Goszczko

  • jesień 2010-wiosna 2011 - Odbyło się kilka rejsów bałtyckich na R/V "Oceania". Podczas wszystkich wykonywaliśmy pomiary holowaną sondą CTD wzdłuż standardowych sekcji oraz pomiary prądów przy użyciu ADCP.

back