Back Issues(Stare numery)


Table of Contents

LIPA Numer 1 Luty 14, 1995



LL        II      PPPPPP        AA
LL        II      PP  PP      AA  AA
LL        II      PPPPPP     AA    AA
LLLLL     II      PP         AAAAAAAA
LLLLL     II      PP         AA    AA

Lista Polskich Atmosferykow i Sympatykow


Od edytora (pflatau@ucsd.edu)

To jest pierwszy numer LiPY, ktory przygotowalem na podstawie e-mail'i od Krzysztofa Hamana, Witka Krajewskiego, i Renaty Dmowskiej. Oficjalnym jezykiem LiPY jest polski i angielski. Artykuly nie sa "ostateczne" - prosze mi doslac wiecej informacji i puszcze je w obieg.

Oprocz ASCII dostepna bedzie tez wersja w "html", ktora mozna czytac Mosaic'iem, Netscape'em, albo Lynx'em. W przyszlosci, jezeli bedzie to potrzebne, bedziemy mieli swoja strone w World Wide Web'ie.

Sens tego co robimy widze w powolnym i spokojnym dzialaniu, popieraniu fizyki atmosfery w Polsce.
Dla wielu z nas taki program nie moze zabierac duzo czasu.

Mamy kolo czterdziestu osob i mam juz ponad 60 e-mail'i na temat samej listy. Prawie wszystkie pozytywne. I jest jak w tym dowcipie:

Facet spada z 54 pietra, ludzie wygladaja z okien i pytaja sie "jak tam ?". A ten gosc na to "Jak dotad wszystko w porzadku".

Wydawcy (Styczen 30, 1995)

Kilkoro z nas zajmuje sie dzialalnosci wydawnicza: Piotr Smolarkiewicz jest edytorem Monthly Weather Review, Renata Dmowska jest edytorem w Academic Press, Janusz Borkowski jest w radzie Acta Geophysica Polonica, Witek Krajewski jest Associate Editor w Journal of Applied Meteorologoy, Krzysztof Haman jest edytorem PAGEOPHu, Piotr Flatau jest edytorem Journal of the Atmospheric Sciences i PAGEOPHu. Wydawnictwa Amerykanskiego Towarzystwa Meteorologicznego (Monthly Weather Review, Journal of the Atmospheric Sciences, Weather and Forecasting, Journal of Climate, Journal of Applied Meteorology, Journal of Physical Oceanography) sa jednymi z najbardziej powazany czasopism atmosferycznych na swiecie. Dlatego jest mi milo doniesc, ze Witek Krajewski otrzymal w tym roku nagrode Amerykanskiego Towarzystwa
Meteorologicznego: The Editor's Award, Journal of Applied Meteorology, "for attracting papers in hydrometeorology, and for rapid, conscientious evaluation of manuscripts for the Journal of Applied Meteorology."

Krzysztof Haman khaman@mimuw.edu.pl

Poza Pageoph jestem jeszcze w radach redakcyjnych Idojaras (Wegry) i Acta Geophysica Polonica, ale moja dzialalnosc tam jest znikoma. Z Pageoph (poza pomoca Renacie w obsludze dzialu recenzji) dostaje mniejwiecej raz na dwa lata jakas prace, (przewaznie hinduska z fizyki jonosfery), ktora przekazuje do recezji komus z CBK lub osobom przez nich sugerowanym. Z Idojaras prze chyba 15 lat dzialania dostalem jedna prace na temat konwekcji, ktora odwalilem bo byla bardzo slaba. Tak ze jak widzisz nie ma o czym pisac.

Witek Krajewski - wkrajew@icaen.uiowa.edu

Potwierdzam, ze jestem Associate Editor w Journal of Applied Meteorology. Misja czasopisma i jego publika podane sa na okladce kazdego numeru, i rowniez sa drukowano od czsu do czsu w Bulletin of AMS. Nic tu nie mam do dodania. Moim zadaniem natomiast jest zwiekszenie zainteresowania tym czasopismem wsrod hydrologow. Wyraznie zwieksza sie zainteresowanie dziedzina na pograniczu meteorologii i hydrologii, zwana hydrometeorologia. Jako ciakawoste moge powiedziec, ze rozumienie tego terminu w jezykach angielskim i np. rosyjskim jest rozne. W angielskim jest to koninkcja tych dwoch dziedzin, natomist w rosyjskim suma. Jednym z dowodow na zwiekszone zainteresowanie hydrometeorlogia jest fakt, ze National Weather Service wprowadzila nowa pozycje hydrometeorologa do swojej struktury administracyjnej. W zaleznosci od powodzenia mojej misji i moich nastepcow, AMS ma w przyszlosci rozwazyc przemianowanie J. Applied Meteorology na J. of Hydrometeorology albo wydanie newego czasopisma o tym tytule.
Jak wiesz, jestem hydrologiem, a moje zainteresowanie obejmuja wszelkie aspekty pol opadu (obserwacje radarowe i satelitarne, estymacja, prognoza, modelowanie), jak rowniez modelowanie hydrologiczne, optymalne sterowanie systemami wodno-gospodarczymi, i analize niepewnosci systemow hydrologicznych.

Piotr Flatau pflatau@ucsd.edu

Ja jestem Associate Editor w Journal of the Atmospheric Sciences (JAS) i Editorem (fizyka atmosfery i oceanografia) w Pure and Applied Geophysics (PAGEOPH). Associate Editor JAS to jest taki super-recenzent. Dostaje manuscrypty of Erica Smith'a, Billa Cotton'a, i Graeme Stephens'a dotyczace promieniowania w atmosferze, rozpraszania swiatla, klimatu, i fizyki chmur. Journal of the Atmospheric Sciences jest chyba najbardziej teoretycznym czasopismem wydawanym przez Amerykanskie Towarzystwo Meteorologiczne, troche dlatego, ze prace z klimatu wysylane sa obecnie do J. Climate. Wydawane sa tu prace, m.in. z dynamiki atmosfery, fizyki i mikrofizyki chmur, wymiany promieniowania w atmosferze.

Renata Dmowska - dmowska@esag.harvard.edu

Drodzy Lipni!
Jako czarna (sejsmologiczna) owca na Waszej liscie chce napisac tylko o paru aspektach mojej pracy wydawniczej, tzn. takich, ktore jakos moglyby sie przydac Waszej spolecznosci.
O mojej pracy jako Book Review Editor (od 1985) w PAGEOPH'ie jest osobna notka. Polecam sie na recenzje.
Ponadto jestem obecnie Editor-in-Chief for Topical Issues, tez w PAGEOPH, tzn. zapraszam redaktorow specjalnych, ktorzy samodzielnie prowadza numery tematyczne, ktore wychodza w czasopismie, a takze rownoczesnie w postaci niezbyt drogich ksiazek, dostepnych wszedzie. Autorzy prac w tych numerach sa zwolnieni z oplat za druk. Organizatorom sympozjow lub malych workshopow polecam to miejsce na publikacje materialow (podwojna korzysc, bo i w czasopismie i w ksiazce). Prace sa recenzowane przez co najmniej dwu recenzentow, nie sa to wiec typowe proceedings, a raczej rzeczywiste numery tematyczne. Czasopismo jest otwarte na fizyke atmosfery, tego tam brak. PAGEOPH jest popularny w Europie, w Stanach zaczyna byc lepiej znany. Zapraszam do robienia dobrych numerow specjalnych. Tak nawiasem, redaktorami z fizyki atmosfery w PAGEOPH'ie sa Krzysztof Haman i Piotr Flatau i do nich mozna kierowac zwykle prace badawcze. Wszystkie prace sa oczywiscie recenzowane. W Academic Press mam dwie funkcje. Jestem redaktorem ziemi stalej w "Advances in geophysics" (od 1990), z Barry'm Saltzman'em, ktory jest redaktorem od cieczy. "Advances" to nieregularne czasopismo przegladowe z pracami na zaproszenie. Jesli jednak ktos chce napisac dobra prace przegladowa i tam wydac, to polecam zwrocenie sie do Barry'ego z zapytaniem. Miewam zbyteczne numery, jesli ktos chce jakis konkretny numer (po 1990), to prosze pytac.
W Academic jestem tez redaktorem ziemi stalej w serii ksiazkowej zatytulowanej International Geophysics Series, redaktorem od cieczy jest James Holton (nie znam go!!). Seria jest bardzo dobra (nieskromne stwierdzenie, ale mozna ja obejrzec w bibliotekach!) i ma wspaniale tytuly z zakresu fizyki atmosfery. Polecam wydawanie ksiazek w tej wlasnie serii. W ogole od lat param sie praca wydawnicza i sluze uwagami w zakresie wydawania ksiazek.
Moze cos z polskiej literatury fachowej z fizyki atmosfery warto przetlumaczyc na angielski??

PAGEOPH

Drodzy Lipni!
Chce podac szczegoly mojej propozycji ksiazkowej. Gdybyscie zainteresowali sie jakas najnowsza (1994, ale wole 1995 i dalej) pozycja ksiazkowa dotyczaca fizyki atmosfery (wlaczajac w to mechanike cieczy, chaos, itp.) do tego stopnia, ze chcielibyscie ja zrecenzowac (w okolo 3 miesiace od dostania ksiazki do reki, recenzje dowolnej dlugosci, byle nie krotsze, niz pol strony druku, podpisane) w zamian za ksiazke, to mozecie do mnie kierowac prosby o ksiazke z : pelnym tytulem, autorami/redaktorami, wydawca i rokiem wydania. Po sprawdzeniu, czy tego nie mam juz w recenzji, skieruje do wydawcow prosbe o ksiazke i zwykle takowa otrzymam. Przysylaja czasami i po paru miesiacach, ale zwykle przysylaja. Wtedy moge juz ksiazke wyslac recenzentowi, na wlasnosc, i czekac na recenzje (do 3 miesiecy, potem musze prosic mojego sekretarza o wysylanie listow ponaglajacych!). Recenzje (wylacznie po angielsku!) wydrukuje w miedzynarodowym czasopismie geofizycznym Pure and Applied Geophysics (PAGEOPH). Nie jest to z cala pewnoscia sposob na ksiazke za darmo, bo recenzje zajmuja sporo czasu, ale jest to jednak jakis sposob na ksiazke (dzisiaj wyslalam do recenzji ksiazke za jedne 235 dolarow, z geologii). A tak przy okazji: nic z tego nie mam, robie to za darmo i w wolnych chwilach, jako hobby, jest to tzw. sluzba dla spolecznosci geofizycznej. No, to czekam na zgloszenia!!
Renata

Lista

#as of Jan 27, 1995
alias Bartnicki_Jerzy jerzy.bartnicki@dnmi.no alias Bajer alias Borkowski_Janusz BOREK@PLEARN.EDU.PL alias Ciach_Grzegorz gciach@icaen.uiowa.edu alias Cieplak_Marek ciepla@delta1.ifpan.edu.pl alias Domaradzki_Andrzej jad@trelene.usc.edu alias Dziewit_Zdzislaw zdziewit@plearn.bitnet alias Dmowska_Renata dmowska@esag.harvard.edu alias Eluszkiewicz_Janusz jel@quovadis.mit.edu alias Flatau_Piotr pflatau@ucsd.edu alias Flatau, Maria mflatau@fiji.ucsd.edu alias Grabowski_Wojtek grabow@oak.mmm.ucar.edu alias Haman_Krzysztof khaman@mimuw.edu.pl alias Jabrzemski_Rafal_Marzena rafjab@maestro.com alias Kulig_Andrzej akulig@saturn.iis.pw.edu.pl alias Krajewski_Witold wkrajew@icaen.uiowa.edu alias Kaminski_Jacek jacek@nimbus.yorku.ca alias Kusmierczyk_Jolanta michulec@ocean.iopan.gda.pl alias Litynska_Zenobia zenoblit@plearn.bitnet alias Lobocki_Lech wd22ll@sgi73.wwb.noaa.gov alias Malinowski_Szymon malina@mimuw.edu.pl alias Moszkowicz_Stanislaw smoszkow@plearn.edu.pl alias Niewiadomski_Michal mniewiadomski@cid.aes.doe.ca alias Jakubiak_Bogumil jakubiak@palma.icm.edu.pl alias Pawlowska_Hanna pawlowsk@mnp1.cnrm.meteo.fr alias Parfiniewicz_Jan janp@jowisz.iis.pw.edu.pl alias Petelski_Tomasz petelski@ocean.iopan.gda.pl alias Piskozub_Jacek piskozub@ocean.iopan.gda.pl alias Piwkowski_Henryk heniopi@jowisz.iis.pw.edu.pl alias Pudykiewicz_Janusz1 arqjjap@cmc.aes.doe.CA alias Pudykiewicz_Janusz2 jpudykiewicz@cmc.aes.doe.CA alias Rozwadowska_Anna alias Rybka_Renata Renata@igf.edu.pl alias Smolarkiewicz_Piotr smolar@oak.mmm.ucar.EDU alias Szyrmer_Wanda wanda@osiris.phy.uqam.ca alias Szumowski_Marcin marcin@uiatma.atmos.uiuc.edu alias Sorbjan_Zbigniew zsorbjan@cumulus.gcn.uoknor.edu alias Uliasz_Marek uliasz@halny.atmos.colostate.edu alias Zawadzki_Isztar isztar@zephyr.meteo.mcgill.ca