Table of Contents

LIPA Numer 10 Lipiec 1, 1995


LL        II      PPPPPP        AA
LL        II      PP  PP      AA  AA
LL        II      PPPPPP     AA    AA
LLLLL     II      PP         AAAAAAAA
LLLLL     II      PP         AA    AA

Lista Polskich Atmosferykow i Sympatykow

LIPA w hypertekscie: mosaic http://www.iopan.gda.pl/lipa.html

Od edytora (pflatau@ucsd.edu)

Dzisiaj wiadomosci of Ryska Balcera o nowej specjalizacji z Fizyki Srodowiska; A i od studenta, Henryka Modzelewskiego, z Madison, Wisconsin na temat tamtejszego wydzialu Fizyki Atmosfery. Za ile na Mazurach of filozofa.

Fizyka srodowiska (rbalcer@mimuw.edu.pl)

Piotrze! Fizyka Srodowiska ma byc jedna ze specjalnosci wyzszych studiow zawodowych na naszym Wydziale. Oprocz niej beda: fizyka jadrowa, medyczna, materialowa i optyka, komputery. Wybor dla studentow bedzie na poczatku 2-go roku, z tym ze zostaly napisane specjalne wyklady wstepne np. matematyka (analiza+algebra+geometria-prof. Sym) i nowy wyklad z fizyki (prof. Ginter) oraz nowe wyklady teoretyczne ( Wspolczesna Mechanika Teoretyczna, Fizyka Kwantowa, Termodynamika, Elektrodynamika Osrodkow Materialnych) . Pracownie sa ale troszke tez inaczej. Pracownia I (teraz A) to zadania obowiazkowe Pracownia II (teraz B) zadania do wyboru, Pracownia Elektroniczna( nazwa bez zmian, ale bedzie to nauka poslugiwania przyrzadami pomiarowymi + rachunek bledow). Praca licencjacka nie bedzie oryginalna praca badawcza a egzamin podobny do mgr. Absolwenci maja posiasc niezbedna wiedze z fizyki i matematyki (tu nacisk na rachunki) tak by mogli latwo sie dostosowac do konkretnej pracy. Juz mamy chetnych - pracujacych i zdolnych ktorym pracodawcy proponuja studia uzupelniajace i 3 lata to dla nich w sam raz. Fizyka Srodowiska ma objac wyklady ze wspomnianej juz matamatyki i Fizyki i innych; Geofizyke, Metody i Techniki Pomiarowe, Chemie, Metody Numeryczne, Statystyke matematyczna, Fizyke Atmosfery i Hydrosfery. Ta ostatnia: Wstep(sklad atmosfery, skale) Promieniowanie,Cyrkulacja Wody, Atmosfery, Dynamika, Podstawy Synoptyki,Aerologii,Chmury i Opady, PBL+turbulencja, Trasport Zanieczyszczen(wymywanie, chemia, fotochemia) Elementy Hydrologii (+zanieczyszczenia) Ozon,
Ocieplenie. Jak widac potrzebni beda wszyscy ktorzy moga wykladac. Kierownikiem Srodowiska jest teraz p.prof Kopystynska czyli widac ze wszystko w reku optykow. Opocz UW beda tu wlaczeni ludzie z Instytutu Badan Jadrowych i Centrun Badan Kosmicznych PAN. W tym programie np. Metody i Techniki Pomiarowe (2 semestry) beda wykladali: Sieminski(Ochrona Powietrza) Fizyka Atmosfery (R.B.- czyli ja) Lidar (optycy Ernst, Gadomski) Skazenia radioaktywne (byl Jaracz narazie chyba vacat) Analiza Skazen (Shugar) Teledetekcja (nasi optycy czli Kasia Macukow i Tomek Szoplik - u nich juz w tej chwili robia prace dr z IMGW). Tak to wyglada w planach bo start w roku ak. 95/96. Z kolei moj stary wyklad o przyrzadach na geofizyce na fali zmian przemianowalem na Meteorologie Doswiadczalna ( czyli pomiarowa ). Tu Krzys strasznie protestowal ale narazie przeszlo. A mnie chodzi o zwiazek tego co sie mierzy i obserwuje z tym co sie dzieje w atmosferze. Fakt ze zawsze wykladalem to czego sam nie umiem dobrze bo to wszystko z ksiazek (niewielu) i roznych przypadkowych raczej informacji ktore kojarze w jakis w miare sensowny sposob. Mam poza tym podobne wyklady w PW, tak ze ostatnio zostalem cos w rodzju senior lecturer chyba czyli gadula od wszystkiego koniecznego czym sie nie chce nikt inny zajac. Tomek Sz. organizuje tez Pracownie Teledetekcji czyli na poczatek obrazy satelitarne (przetwarzanie) i radarowe (pozniej). Jednym slowem fizyka przestawia sie na szerokie ksztalcenie. Oczywiscie wyklady maja byc kompatybilne w tym sensie ze chetni zdolni moga latwo przejsc na studia mgr i dr, a nawet (to podobno jest na swiecie) wprost z licencjatu na doktorskie ( to w przyszlosci). To narazie tyle. Pozdrawiam i dziekuje za zyczliwe zainteresowanie. Ryszard B.

University of Wisconsin (Henryk Modzelewski)

Panie Piotrze,

Zgodnie z obietnica przesylam krotki opis mojego wydzialu:

Wydzial znajduje sie w stolicy stanu, polozonej malowniczo w przesmyku miedzy dwoma dosc duzymi jeziorami. Teren raczej lekko falisty. Miasto ok. 150 tys. mieszkancow. Okolica o klimacie podobnym do naszej Suwalszczyzny. Temperatury latem utrzymuja sie na poziomie 30C, a zima spadaja czesto do -20C. Uniwersytet liczy sobie ok. 50 tys. studentow. 1/4 miasta, co nadaje temu miejscu bardzo specyficzny charakter. Budynek wydzialu popularnie nazywany 'Mikke Mouse'; nazwa bierze sie z ogromnych talerzy odbiornikow satelitarnych umieszczonych na dachu tego, jednego z najwyzszych w Madison, budynku.

Wydzial oferuje studia magisterskie i doktoranckie w zakresie fizyki atmosfery i fizyki morza. Studia magisterskie trwaja ok. dwa lata, wlaczajac semstry letnie. Studia doktorancke to nastepne dwa-trzy lata. Mozna ominac stopien magistra i startowac bezposrednio do doktoratu co trwa ok. cztery-piec lat.

Ubiegajac sie o przyjecie nalezy miec udokumentowana odpowiedni ilosc zajec odpowiedni dla kazdego stopnia. Polski magister po fizyce atmosfery moze byc wystarczajacy, aczkolwiek z drobnymi uzupelnieniami, ktore moga byc spelnione tu na miejscu. Z ciekawostek: wymagany jest kurs chemi ogolnej, ktory chyba nie jest typowym kursem dla tego typu studiow w Polsce. Inne wymagania to ogolny GRE oraz TOEFL. Generalnie wymagania nie odbiegaja od typowych w U.S.A.

Jesli chodzi o wymagania finansowe, to ubiegajacy musi udokumentowac zasoby finansowe wystarczajace ne pokrycie kosztow studiow. Moga to byc zasoby bankowe, stypendium etc. Full-time student jest uprawniony wprawadzie do podjecia 50% dowolnego etatu na terenie campusu; jednakze, za wyjatkiem asystentur, jest to przewaznie nisko platna praca, nie wytarczajaca na pokrycie kosztow studiow. Praca poza uniwersytetem jest teoretycznie mozliwa, ale procedura podjecia takiej pracy praktycznie to uniemozliwia. Zreszta finanse musza byc udokumentowane przed otrzymanien akceptacji. Koszt studiow zamyka sie w kwocie ok 20.000$ rocznie, z czego ok, 10.000$ to oplata za studia, ktora moze byc zmniejszona do ok. 40%, tzw. in-state tuition, w przypadku pracy na uniwersyteckiej posadzie Teaching Assist., Research Assist. lub Project Assist. Jakakolwiek inna praca, nawet na terenie uniwersytetu, zobowiazuje do pelnej oplaty za studia. Jesli chodzi o asystentury, to przyznanie ich nie oznacza ich automatycznej kontynuacji. TA jest odnawiane w kazdym semestrze, PA i RA w zaleznosci od trwania projektu i podlegaja one ocenie postepow w nauce. Odnawianie asystentur wymaga minimalnej sredniej z ocen 3.0 w skali od 0 do 4. Asystentury dodatkowo pokrywaja koszty podstawowego ubezpieczania, co jest tu dosc istotne z uwagi na wysokosc oplat ubezpieczniowych. Generalnie najlepszy uklad finasowy, to RA, takze ze wzgledu na traktat podatkowy z Polska. Jest to jedyna asystentura, od ktorej nie placi sie obecnie podatku dochodowego - zarowno tutaj jak i w Polsce.

Jesli chodzi o tryb studiow, to trudno mi w tej chwili cos definitywnie napisac jako, ze sa w toku prace nad doglebnymi zmianami trubu i wymagan. I tak dotychczas w programie doktoranckim nalezalo zdac dwa egzaminy, kwalifikacyjny i wstepny. Kwalifikacyjny, ktory moze zostac wlasnie zaniechany, jest egzaminem oceniajacym umiejetnosc tworczego rozwiazywania problemow, potrzebna do samodzielnych studiow naukowych, na bazie podstawowej wiedzy meteorologicznej. Wymagania wiedzy ograniczaja sie w zasadzie do materialu z: Wallace & Hobbs - Atmospheric Science, An Introductory Survey; Holton - An Introduction to Dynamic Meteorology. Jedakze problemy jakie sie pojawiaja na egzaminie czesto nie maja niz wspolnego z problemami z tych dwoch ksiazek. Np. jednym z egzotycznych pytan egzaminacyjnych byla analiza rownan dynamiki atmosfery dla obracajacego sie torusa. Wstepny jest to egzamin, ktory ocenia proponowany temat doktoratu oraz przygotowanie studenta do podjecia badan w tym temacie. Jest on specyficzny dla kazdego, i w znacznej mierze zalezny od skladu komitetu dla danego studenta. Jesli chodzi o wymagania przemiotowe, to kazdy zobowiazny byl do zaliczenia okreslonego zestawu wykladow z tzw, rdzenia tematycznego. Teraz wyglada na to, ze to wymaganie bedzie dotyczylo tylko doktoratu. Dodatkowo kazdy doktorant musi zaliczyc 15 kredytow w kursach na poziomie od 600 wzwyz w naszym departamencie, oraz 10-12 kredytow z tzw. minor reqirement w innym departamencie.

Full-time load to 8 do 18 kredytow w semestrze, gdzie pojedynczy kredyt odpowiada ca. 1 godzinie zajec, aczkolwiek zalezy to od poziomu kursu. Typowy, i optymalny, zestaw kursow to 9-10 kredytow. Kursy numerowane sa od 100 do 900, zgodnie z rosnacym stopniem trudnosci. Kursy od 600 wzwyz to przewaznie kursy na poziomie doktoranckim aczkolwiek otwarte dla wszystkich spelniajacych wymagania wstepne. Kursy na poziomie 900 to seminaria, lub kredyty badawcze.

Personel dydaktyczny i naukowy (czesc):

Pelna informacje i aplikacje mozna uzyskac listownie z departamentu, pod wyzej wymienionym adresem.

Posylam Ci dane, ktore dzis otrzymalem z Rynu przez telefon:

Na Mazury (Piotr Lenartowicz SJ; zjlenart@cyf-kr.edu.pl)

Gorniczy Osrodek Zeglarski w Rynie:

Warunki finansowe rejsu zeglarskiego na Wielkich Jeziorach Mazurskich w lecie 1995 roku:

Koszt jednej lodzi (6 osob) 441 nzl za 14 dniowy rejs dziennie bez silnika = 31.5 nzl,
czyli 5.25 nzl za osobo/dobe

Koszt jednej lodzi (6 osob) 491 nzl za 14 dniowy rejs dziennie z silnikiem = 36 nzl,
czyli 5.85 nzl za osobo/dobe

Kazda lodz jest wyposazona:
w komplet ubran sztormowych (bez butow gumowych z cholewami), w komplet spiworow, koc!w, przescieradel, w komplet przyborow do gotowania (garnkow, patelni, razem z kuchenka gazowa i butlami na gaz
w komplet naczyn do jedzenia (misek, kubk!w, talerzy i sztucc!w)

Jest to lodz typu Beryl - balastowo-mieczowa, pow. zagla 20 m2, kabinowa, zbudowana do plywan zatokowych, po wodach morskich oslonietych. Zanurzenie ok. 20 cm. Oznacza to, ze mozna nia podejsc bardzo blisko brzegu. Jest wyposazona w komplet zagli dakronowych, do slabych i silnych wiatrow. Lodz posiada specjalne urzadzenie umozliwiajace kladzenie i stawianie masztu (np. podczas przeplywania pod mostami) przez dwie osoby.

LISTA

alias Bartnicki_Jerzy          jerzy.bartnicki@dnmi.no
alias Balcer_Ryszard           rbalcer@mimuw.edu.pl
alias Borkowski_Janusz         borek@igf.edu.pl
alias Ciach_Grzegorz           gciach@icaen.uiowa.edu
alias Cieplak_Marek            ciepla@delta1.ifpan.edu.pl
alias Domaradzki_Andrzej       jad@trelene.usc.edu
alias Dore_Tony                dore@mimuw.edu.pl
alias Dziewit_Zdzislaw         zdziewit@plearn.bitnet
alias Dmowska_Renata           dmowska@esag.harvard.edu
alias Dyras_Izabela            zidyras@cyf-kr.edu.pl
alias Eluszkiewicz_Janusz      jel@quovadis.mit.edu
alias Flatau_Piotr             pflatau@ucsd.edu
alias Flatau_Maria            mflatau@fiji.ucsd.edu
alias Grabowski_Wojtek         grabow@oak.mmm.ucar.edu
alias Haman_Krzysztof          khaman@mimuw.edu.pl
alias Jabrzemski_Rafal_Marzena rafjab@maestro.com
alias Kulig_Andrzej            akulig@saturn.iis.pw.edu.pl
alias Krajewski_Witold         wkrajew@icaen.uiowa.edu
alias Kaminski_Jacek           jacek@nimbus.yorku.ca
alias Kusmierczyk_Jolanta      michulec@ocean.iopan.gda.pl
alias Litynska_Zenobia         zenoblit@plearn.bitnet
alias Lobocki_Lech             wd22ll@sgi73.wwb.noaa.gov
alias Madany_Anna              madany@jowisz.iis.pw.edu.pl
alias Malinowski_Szymon        malina@mimuw.edu.pl
alias Mietus_Mirek             mietus@stratus.imgw.gdynia.pl
alias Moszkowicz_Stanislaw     smoszkow@plearn.edu.pl
alias Modzelewski_Henryk       henryk@spirit.meteor.wisc.edu
alias Modzelewski_Henryk1      henryk@geog.ubc.ca.
alias Niewiadomski_Michal      mniewiadomski@cid.aes.doe.ca
alias Jakubiak_Bogumil         jakubiak@palma.icm.edu.pl
alias Pawlowska_Hanna          pawlowsk@mnp1.cnrm.meteo.fr
alias Parfiniewicz_Jan         janp@jowisz.iis.pw.edu.pl
alias Petelski_Tomasz          petelski@ocean.iopan.gda.pl
alias Piskozub_Jacek           piskozub@ocean.iopan.gda.pl
alias Piwkowski_Henryk         heniopi@jowisz.iis.pw.edu.pl
alias Pudykiewicz_Janusz1      arqjjap@cmc.aes.doe.CA
alias Pudykiewicz_Janusz2      jpudykiewicz@cmc.aes.doe.CA
alias Rozwadowska_Anna         ania@iopan.gda.pl
alias Rybka_Renata             Renata@igf.edu.pl
alias Smolarkiewicz_Piotr      smolar@oak.mmm.ucar.EDU
alias Szyrmer_Wanda            wanda@osiris.phy.uqam.ca
alias Szumowski_Marcin         marcin@uiatma.atmos.uiuc.edu
alias Sorbjan_Zbigniew         zsorbjan@cumulus.gcn.uoknor.edu
alias Uliasz_Marek             uliasz@halny.atmos.colostate.edu
alias Zawadzki_Isztar          isztar@zephyr.meteo.mcgill.ca