Cele projektu
Układ optyczny prototypowego systemu przestrajalnego lasera do testowania jonizacji rezonansowej docelowych związków. (Zdjęcie: Johannes Passig)
W ramach projektu opracowane zostaną nowe podejścia oparte na laserowej spektrometrii mas z fotojonizacją (PIMS) i spektrometrii ruchliwości jonów (IMS), łączące najnowszy laser, detektor jonów, platformę i technologie komunikacyjne, które będą wykorzystywane do wykrywania i usuwania amunicji morskiej. Innowacyjna technologia wlotu membranowego (MI) w połączeniu z laserową metodą PIMS zapewnia wysoką selektywność i czułość wykrywania MC i BST. Dodatkowo IMS wskaże obecność rozpuszczonych MC i BST, które mogą być dalej określone przez system PIMS. AMMOTRACe zaprojektuje, opracuje, prototypuje i zademonstruje kompletne rozwiązania technologiczne dla nowych analizatorów amunicji morskiej w czasie rzeczywistym i in situ oraz systemów obserwacji MC i BST w przybrzeżnych miejscach zatopienia amunicji i obszarach z obecnością niewybuchów. Projekt wykorzystuje nowe technologie on-line MS i laserowe oraz najnowsze osiągnięcia w dziedzinie okrętowych i pokładowych systemów wykrywania i obserwacji niewybuchów in situ.
Główne cele projektu:
- Zaprojektowanie i opracowanie urządzenia PIMS i IMS do bezpośredniej i szybkiej analizy MC i BST w czasie rzeczywistym na pokładzie statku.
- Zaprojektowanie i opracowanie podwodnego urządzenia PIMS i IMS do bezpośredniej i szybkiej analizy MC i BST w czasie rzeczywistym na zdalnie sterowanym pojeździe (ROV).
- Zaprojektowanie i opracowanie lasera Nd:YAG - optycznego oscylatora parametrycznego (OPO) o regulowanej długości fali jako źródła fotojonizacji, do użytku na pokładzie statku i pod wodą in situ.
- Projektowanie i rozwój systemów wlotu membranowego (MI) w celu integracji z urządzeniami PIMS/IMS na pokładzie statku i in situ do wykrywania MC i BST.
- Opracowanie i optymalizacja analitycznych technik pomiaru MC i BST dla pokładowych i in situ urządzeń PIMS/IMS
- Zaprojektowanie i opracowanie komponentów i interfejsów do podwodnego rozmieszczenia podwodnego urządzenia PIMS/IMS.
- Zademonstrowanie zastosowania PIMS/IMS na pokładzie statków badawczych i komercyjnych EOD (Explosive Ordnance Disposal) do wykrywania MC i BST, z zastosowaniem podwodnego zaopatrzenia w wodę do analizy MC w czasie rzeczywistym i pobierania dyskretnych próbek do walidacji laboratoryjnej na lądzie.
- Zademonstrowanie zastosowania PIMS/IMS na ROV do wykrywania in situ MC i BST w wodach przybrzeżnych i porach osadów w przybrzeżnym miejscu zatopienia amunicji, z powiązanym zautomatyzowanym pobieraniem dyskretnych próbek wody, osadów powierzchniowych do walidacji metody.