Działania terenowe w ramach projektu


Zdjęcie wiązek widzialnych systemu OPO-laser. (Zdjęcie: Marco Schmidt)
      Demonstracje systemów spektrometrii masowej w czasie rzeczywistym dla UM zostaną przeprowadzone na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim na statkach badawczych i statkach DEME. Ponadto przeprowadzimy demonstrację systemu in situ na ROV w Kolberger Heide.
      Pobieranie próbek z wód morskich wiąże się z kilkoma wyzwaniami, którym trzeba sprostać w porównaniu do zwykłej pracy laboratoryjnej. Dlatego stale musimy ulepszać nasze metody i procedury. W ramach projektu AMMOTRACE skupiamy się obecnie na pobieraniu próbek wody za pomocą sond CTD. Dane dostarczane przez mierniki przewodności, czujniki temperatury i głębokości w połączeniu z próbkami wody z różnych głębokości dostarczają bardzo ważnych informacji do oceny uwalniania i dystrybucji związków amunicji (MC). W dalszej części projektu może to zostać wykorzystane do oceny możliwości dwóch nowych spektrometrów masowych (MS) opracowanych w AMMOTRACe.

Konfiguracja MIMS do testowania różnych materiałów membranowych pod kątem ich możliwości. (Zdjęcie: Christian Gehm)

      Skupiamy się jednak nie tylko na próbkach wody. Szczególnie w przypadku wykrywania pozostałości chemicznych środków bojowych (BST) ważne jest pobieranie próbek osadów. Bojowe środki trujące mogą pozostawać w środowisku morskim przez długi czas, wchłaniane przez cząsteczki osadów, nie tracąc przy tym swojego niebezpiecznego potencjału. Dlatego pobieramy próbki osadów za pomocą chwytaków Van-Veen i sond wielordzeniowych w miejscach o niskim poziomie BST. Te próbki osadów służą również drugiemu celowi, ponieważ można je łatwo analizować pod kątem MC. Rutynowo wykonywane etapy przetwarzania próbek obejmują ekstrakcję do fazy stałej w celu pozbycia się nadmiaru wody, a następnie etap wstępnego zatężania w celu uzyskania poziomów chemicznych, które można analizować.

back