Monitoring i parametryzacja dynamiki fitoplanktonu w Europejskim Sektorze Oceanu Arktycznego MOPAR

Learn more
Dlaczego nasze studium jest ważne?
Fitoplankton to mikroskopijne organizmy w oceanie, które wykorzystują energię słoneczną i dwutlenek węgla (CO2) do produkcji morskiej materii organicznej, podobnie jak rośliny na lądzie. Stanowią one zaledwie 1% biomasy organizmów fotosyntetyzujących żyjących na Ziemi, ale wytwarzają połowę tlenu dostępnego w biosferze, czyli tyle samo tlenu co wszystkie rośliny na lądzie.

Niektóre badania pokazują, że bez fitoplanktonu stężenia CO2 w atmosferze wzrosłyby o 200 (części na milion) ppm, co byłoby katastrofą dla ludzi. Obecnie stężenie w atmosferze CO2 wynosi 417 ppm i zgodnie z najnowszymi prognozami jego wzrost do poziomu ok. 500 ppm doprowadzi do częstego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych a wzrost poziomu morza zagrozi światowym dostawom żywności i innym sektorom gospodarki. To pokazuje, że maleńki fitoplankton wykonuje bardzo ważną pracę dla całej planety, obniżając poziom CO2.

Co robimy?

Nasza praca koncentruje się na opracowaniu nowych modeli regionalnych opisujących powiązania między fitoplanktonem, ekosystemem i otaczającym środowiskiem fizycznym.