Jachtem po zooplankton
Zakład Ekologii Morza Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, Sopot 18 czerwca 2014
Propozycja kolekcji zooplanktonu w czasie rejsu „Magnus Zaremba” do Arktyki w 2014r
- Celem kolekcji jest zebranie nowych informacji o występowaniu gatunków zooplanktonu ważnych dla żerowania morskich ptaków w Morzu Grenlandzkim.
- Uzasadnienie podjęcia takich badań – tymi zagadnieniami od 1980-tych lat zajmują się zespoły naukowe oceanologów z IO PAN oraz ornitologów z UG, z szeregiem publikacji, głównie dotyczących wód atlantyckich Prądu Zachodniospitsbergeńskiego. Dane z obszaru paku lodowego są zawsze trudne do zdobycia i z tego powodu wartościowe, ponadto wg obecnej hipotezy w paku lodowym występują najważniejsze pokarmowe gatunki.
- Metodyka – próby zbierane są siatką WP-2, w pionie, zaciągi od 30 m do powierzchni (strefa, w której żerują ptaki). Gdyby praca z siatką była niemożliwa alternatywą jest przecedzenie co najmniej 10 m3 wody z pompy zaburtowej przez sitko o oczkach 180 µm jako pojedyńcza próba. Do każdej próby konieczna jest rejestracja pozycji geograficznej, czasu pobierania, warunków meteo, temperatury i zasolenia wody. Próbki konserwowane będą formaliną do poziomu 4%. Najciekawszy byłby zestaw co najmniej 10 stacji pomiarowych wzdłuż krawędzi paku lodowego na rozciągłości kilkuset Mm w mniej więcej równych odstępach.
- Zasady współpracy – IO PAN dostarczy siatkę planktonową, dodatkowe sitko, pojemniki, płyn konserwujący (formalina) oraz szczegółową instrukcję. Wyniki zostaną przedstawione na publicznej stronie internetowej pod nagłówkiem „Nauka Obywatelska” z informacją o rejsie i osobach zbierających próbki. Kontakt z IO PAN i osoba odpowiedzialna za opracowanie wyników – Jan Marcin Węsławski, email: weslaw@iopan.gda.pl, tel 0587311784