Plan eksploatacyjny
Korzyści ekonomiczne, komercjalizacja i wpływ na firmyDzięki ProBaNNt, SeaTerra będzie pierwszą firmą na świecie wyposażoną w nową bazę danych EOD, rekonstrukcje 3D amunicji i oprogramowanie wspierające EOD. Obecnie operacje EOD są wykonywane głównie podczas morskich projektów budowlanych (np. morskich elektrowni wiatrowych i rurociągów) oraz czyszczenia szlaków żeglugowych. Chociaż wyniki projektu będą miały również zastosowanie do tych wysiłków, poprawa polega na nowo uzyskanej zdolności do zastosowania wszystkich powyższych elementów do usuwania składowisk amunicji na dużą skalę. Gdy zostaną udostępnione fundusze na oczyszczenie tych miejsc, wyniki projektu ProBaNNt zapewnią SeaTerra znaczną przewagę konkurencyjną. Dzięki możliwości wygenerowania szacunkowego ryzyka dla dowolnego elementu amunicji w dowolnej lokalizacji na wodach europejskich i wyłącznej strefie ekonomicznej, SeaTerra będzie w stanie zaoferować nowatorskie usługi doradcze wykonawcom offshore, firmom EOD i wojsku. Łańcuch wartości EOD odniósłby ogromne korzyści z możliwości oceny ryzyka związanego z amunicją na etapie planowania projektu. Po zakończeniu projektu SeaTerra będzie w stanie zaoferować szkolenia dla ekspertów EOD w zakresie obsługi narzędzia wspierającego EOD. CTM doprowadzi demonstrator CSSD do gotowości rynkowej. CTM i IO PAN wspólnie złożą wniosek patentowy na urządzenie. Ocena lokalnej mobilności osadów jest ważna dla wszystkich sektorów przemysłu zajmujących się zanieczyszczonymi osadami (np. morskie odwierty ropy i gazu). Co więcej, może być wykorzystywana do przewidywania czasu, jaki upłynie, zanim nurkowie będą mogli uzyskać dostęp do miejsca o wystarczającej widoczności po ingerencji osadów. Zintegrowana i kompleksowa metodologia mapowania obszarów pozwoli CTM zaoferować kompletny zestaw czujników, który umożliwia efektywne pozyskiwanie danych o wysokiej rozdzielczości dla małych obszarów o dużym znaczeniu. Obszarem zastosowania w ProBaNNt są lokalizacje EOD, ale możliwe jest przeniesienie do innych zastosowań, takich jak wykrywanie nieszczelności rurociągów. Spodziewamy się, że wykorzystanie CSSD podczas usuwania pojedynczych obiektów amunicji będzie zbyt czasochłonne, a zatem nieefektywne. Może jednak służyć jako cenny dodatek do oceny właściwości składowisk amunicji. Przed usunięciem tysięcy pojedynczych obiektów na składowiskach, pomiary krytycznego naprężenia ścinającego są istotne dla określenia ogólnej strategii EOD dla takich miejsc. Wyniki ProBaNNt zasadniczo poprawią zdolność SeaTerra i CTM do identyfikacji i klasyfikacji obiektów amunicji. Opracowane technologie mogą być wykorzystywane w kampaniach EOD, które odbywają się w ramach przygotowań do budowy na morzu (np. rozbudowa morskich parków wiatrowych) i projektów pogłębiania (np. kanały nawigacyjne prowadzące do portów Wilhelmshaven i Gdańsk, z których oba zostaną rozbudowane w najbliższych latach).
Oczekiwania naukowe i techniczne
Z naukowego i technicznego punktu widzenia mamy cztery oczekiwania:
- Utworzymy bazę danych ProBaNNt, która jest początkowo planowana jako baza danych projektu, ale później zostanie zintegrowana z koncepcją federacyjnej europejskiej bazy danych. Sfederowana baza danych powinna działać jako centralne źródło danych związanych z amunicją na morzach europejskich. Zwiększyłoby to zarówno możliwości firm takich jak SeaTerra w zakresie świadczenia usług EOD, jak i instytucji naukowych w zakresie przyszłych projektów analizy dużych zbiorów danych na ten temat. Chociaż dane DAIMON i UDEMM powinny również zostać dodane do federacyjnej bazy danych, dostarczają one głównie informacji na temat wpływu amunicji na środowisko. Z drugiej strony ProBaNNt, koncentrując się na danych EOD, doda zupełnie nowe źródło informacji.
- Opracujemy znormalizowany przepływ pracy dla rekonstrukcji 3D obiektów amunicji i ich otoczenia, przy użyciu kamer optycznych i hydroakustycznych. Podczas gdy oceniamy wykorzystanie rekonstrukcji 3D w związku z EOD, metody opracowane w ProBaNNt można połączyć z automatycznym zbieraniem celów amunicji opracowanym w BASTA, aby dalej wspierać kampanie wykrywania amunicji. Rekonstrukcje 3D mogą nie tylko wspierać EOD, ale także poprawić zdolność rozróżniania amunicji od innych obiektów antropogenicznych na dnie morskim. Odnosi się to w szczególności do rekonstrukcji obiektów 3D z obrazów hydroakustycznych, która nie była wcześniej wykonywana. Wreszcie, ustandaryzowany przepływ pracy posłuży jako podstawa do integracji zautomatyzowanego modułu rekonstrukcji 3D z oprogramowaniem EOD w przyszłości.
- Chcemy lepiej zrozumieć resuspensję i dystrybucję osadów poprzez pomiary in situ i zastosowanie zdobytej wiedzy w oceanograficznych modelach transportu osadów. W oparciu o wyniki uzyskane za pomocą demonstratora CSSD, dokładność modeli resuspensji osadów zostanie zwiększona. Zapewni to istotny wkład w dyskusję na temat transgranicznego wpływu na środowisko, gdzie parametr ten jest często kwestionowany ze względu na różnice w oprogramowaniu do modelowania wykorzystywanym przez ekspertów i naukowców zajmujących się morzem.
- Chcemy poprawić możliwości podejmowania decyzji podczas planowania projektu EOD i podczas jego realizacji, poprzez wsparcie decyzyjne oparte na sztucznej inteligencji. Ma to na celu zintegrowanie korzyści płynących z wiedzy ekspertów EOD, która została zgromadzona przez lata usuwania amunicji, z zaletami obiektywnych, powtarzalnych i opartych na danych wyników generowanych przez sztuczną inteligencję. Zrozumienie, jak działa ta integracja, można ekstrapolować na inne działania morskie wysokiego ryzyka.
Kontynuacja naukowa i ekonomiczna
ProBaNNt skupi się na konwencjonalnej amunicji wybuchowej, która stanowi większość zatopionej amunicji zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Podczas realizacji projektu konsorcjum skoncentruje się przede wszystkim na danych pochodzących od partnera projektu, firmy SeaTerra. Mając nadzieję, że wiele innych firm EOD również dostarczy dane, będziemy rozszerzać bazę danych w miarę potrzeb w trakcie trwania projektu. Przewidujemy, że po pomyślnym zakończeniu projektu więcej firm EOD będzie chciało dostarczyć swoje dane w zamian za uzyskanie dostępu do wszystkich danych już zawartych w bazie danych. Na tym etapie widzimy, że rozwija się ogólnoeuropejska inicjatywa federacyjnego systemu zarządzania danymi, która będzie ekonomicznie cennym rozszerzeniem celów projektu. Ponadto, wraz z rosnącym wykorzystaniem gospodarczym mórz europejskich, usuwanie amunicji chemicznej będzie coraz ważniejszym zadaniem do wykonania. W związku z tym po zakończeniu projektu GEOMAR planuje rozszerzenie BNN o amunicję chemiczną i środki bojowe, a także konkretne praktyki EOD, które są wymagane dla tego typu wyzwań. Ogólnie rzecz biorąc, podejście BNN można przenieść do procesów decyzyjnych zachodzących np. w przemyśle naftowym i gazowym na morzu, a także w powstających sektorach górnictwa głębinowego (GEOMAR prowadzi projekt MiningImpact-II w ramach działania JPIO, zajmującego się górnictwem głębinowym i jego wpływem na środowisko; https://miningimpact.geomar.de/). Proces rekonstrukcji 3D opracowany w ramach ProBaNNt umożliwi bardziej wiarygodną ocenę ryzyka dla obiektów amunicji, co z kolei doprowadzi do nowego podejścia do oceny stanu korozji amunicji, a tym samym do przewidywania stopnia zanieczyszczenia.
Zgodność z normami, standardami i przepisami
W 2020 r. wydano niemieckie wytyczne dotyczące jakości utylizacji niewybuchów na morzu, które do tej pory były najbliższe standardowi w MarTERA ProBaNNt - ID: 16 33 z 37 offshore EOD. Kiedy ProBaNNt zostanie ukończony, aktualizacja tego dokumentu byłaby odpowiednia, aby wprowadzić nowo opracowane technologie i praktyki decyzyjne do ram wytycznych. Bariery dla zmiany dokumentu są niskie, ponieważ główny autor wytycznych dotyczących jakości jest częścią konsorcjum ProBaNNt. Wytyczne CIRIA C754 „Ocena i zarządzanie ryzykiem związanym z niewybuchami i niewypałami (UXO) w środowisku morskim” obejmują ocenę ryzyka związanego z amunicją dla morskiego przemysłu budowlanego. Dokument ten postrzega jednak EOD jako część zarządzania ryzykiem, a nie jako ryzykowne działanie samo w sobie i nie obejmuje metod usuwania niewybuchów specyficznych dla danego scenariusza. Proponowana wartość ryzyka wygenerowana w WP5 jest okazją do zmiany dokumentu, tak aby obejmował on również ryzyko EOD i proponował metody usuwania niewybuchów. Niemieckie prawo dotyczące materiałów wybuchowych wymaga certyfikatu kompetencji dla osoby odpowiedzialnej za obchodzenie się z materiałami wybuchowymi §§ 20, 21 SprengG. Wszystkie cele projektu ProBaNNt mają na celu wzmocnienie pozycji tej osoby jako obiektywnego decydenta w postępowaniu z amunicją w morzu. To samo dotyczy personelu o równoważnych kompetencjach zgodnie z przepisami innych państw europejskich.
Zrównoważony rozwój, w tym wpływ społeczny i środowiskowy (zatrudnienie, jakość życia, aspekty regionalne, warunki pracy)
ProBaNNt przyczynia się do zrównoważonego wykorzystania mórz. Obecność zatopionej amunicji w skali globalnej ma negatywny wpływ na główne aspekty zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną - wielosektorowy wzrost gospodarczy, ochronę środowiska i zrównoważone wykorzystanie zasobów. Zdolność do oceny ryzyka związanego z obiektami amunicyjnymi i podejmowania bardziej świadomych decyzji dotyczących procesów EOD zwiększy bezpieczeństwo pracy w samej branży EOD na morzu i pozytywnie wpłynie na sektor budownictwa morskiego.