Popularization of science (mostly in Polish)
Events:
Wywiady i artykuły Instytut w mediach
Blogi i artykuły popularno-naukowe pracowników Instytutu:
Publikacje:
Eko-bajki:
Galerie zdjęć z udziału IO PAN w imprezach popularyzacji nauki
-
Piknik naukowy Polskiego Radia oraz CN Kopernik w Warszawie odbył się w tym roku w dniach 8-15 maja w formie on-line. I tym razem nie zabrakło produkcji z IO PAN https://pikniknaukowy.pl/wystawca/2724601
W dniach 1-11 czerwca 2021, w ramach Sopockich Dni Nauki, odbył się piknik naukowy pt. "Ocean Zmian" w wersji hybrydowej. Goście pikniku mieli sposobność wzięcia udziału w terenowej grze edukacyjnej, odwiedzając liczne miejsca w Trójmieście, rozwiązując quizy i realizując przygotowane zadania. Dedykowana strona internetowa prowadziła uczestników przez grę, dostarczając licznych ciekawostek na temat Oceanów i ludzkich relacji z nimi. Imprezę organizowaną przez IO PAN oraz Sopockie Towarzystwo Naukowe współtworzyło 14 instytucji: Akwarium Gdyńskie, Aqua Sopot s.a., Centrum Nauki Experyment, Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, Fundacja Litoral, IO PAN, Instytut Paleobiologii PAN, Marine Stewardship Council, Sopocki Klub Żeglarski, Today We Have, Urząd Miasta Sopotu, Urząd Morski w Gdyni, WWF, Wydział Historyczny UG.
-
W ramach Otwartych Dni Nauki 8 czerwca 2019 odbył się po raz kolejny Sopocki Dzień Nauki pt. „Ocean Zmian”. Na Placu Przyjaciół Sopotu, gdzie gościł Was Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk wraz z instytucjami partnerskimi. W ramach Sopockiego Dnia Nauki, uczestnicy mogli zapoznać się z najważniejszymi problemami związanymi z oceanami w kontekście zmian klimatu, z nowoczesnymi metodami badania tych zjawisk oraz z propozycjami, jak sami, możemy modyfikować zachowania, tak, aby pomniejszyć tempo zmian klimatu. Wszystkie zajęcia i pokazy były interaktywne, przygotowaliśmy gry i zagadki. Mogliśmy również wysłuchać prezentacji i zobaczyć pokazy naszych młodszych naukowców, uczestników i uczestniczek Warsztatów Edukacyjnych pt. "Ocean zmian", które odbyły się w formie World Café w Instytucie Oceanologii PAN.
Więcej szczegółów na stronie internetowej wydarzenia. A fotografie z imprezy znajdziemy w galerii zdjęć.
-
The European Maritime Days in Lisbon came to an end. The IO PAN, represented by director Slawomir Sagan and Tymon Zielinski, played an active role during the celebrations. Information about IO PAN were promoted during the conference at the EurOcean stand. Tymon Zielinski gave a lecture entitled: Atmosphere, ocean, weather, climate in St. Julian's school in Carcavelos. We are happy to inform that the exhibition of the I Live by the Sea international contest, which IO PAN co-organizes, was very positively received. On Friday, 17 May, the President of the Portuguese Republic Marcelo Nuno Duarte Rebelo de Sousa and João Aguiar Machado, Director-General, Directorate-General for Maritime Affairs and Fisheries visited our I live by the Sea exhibition. Both of our special guests learnt about the Contest and were very much impressed with all the works! The exhibition is open to public until 8 June 2019.
-
Serdecznie zapraszamy na wspólne stoisko GEOPLANET i IO PAN (A17) podczas kolejnej edycji (już 23!) warszawskiego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem MY I MASZYNY. Piknik odbywa się, jak co roku na Stadionie Narodowym, w dniu 11 maja 2019 w godzinach 11:00-20:00. Piknik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Nie ważne, czy pasjonujesz się nauką, czy jeszcze nie poczułeś fascynacji jej najnowszymi odkryciami - na Pikniku znajdziesz coś dla siebie.
Jesteśmy cywilizacją maszyn. Nauczyliśmy się je tworzyć, wykorzystywać i ulepszać. To one wykonują za nas ciężkie i niewdzięczne zadania, ułatwiają codzienne funkcjonowanie, a także umilają czas. Żyjemy z nimi w symbiozie tak głębokiej, że często nawet tego nie zauważamy. Na 23. Pikniku Naukowym dokładnie przyjrzymy różnym maszynom - tym prostym i tym naszpikowanym sztuczną inteligencją. Mechaniczne dinozaury, własny R2D2, zwijana kładka dla pieszych, superkomputery i egzoszkielety. Na 23. Pikniku Naukowym czekają setki atrakcji, które zadziwią gości w każdym wieku. Wszelkie informacje można znaleźć na wydarzeniu oraz na stronie internetowej.
-
22 luty, 1 marca, 8 marca, 15 marca, 22 marca, 29 marca, 5 kwietnia 2019. Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Sopockie Towarzystwo Naukowe, Centrum Nauki Experyment we współpracy z Today We Have zapraszają do udziału w warsztatach pt. "Ocean zmian", które odbędą się w formie World Café. Dodatkowo zapraszamy na warsztaty z autoprezentacji, na których uczniowie będą mogli przygotować swoje projekty, które przedstawią w czasie trwania Otwartych Dni Nauki, w dniach 6-8 czerwca 2019 roku.
Szczegółowe informacje w załączniku i na stronie STN, formularz zgłoszeniowy
-
9 czerwca 2018 Instytut Oceanologii PAN brał udział w 22. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Nasza aktywność była zaprezentowana na dwóch stoiskach demonstracyjnych: „SatBałtyk” oraz „GeoPLanet”. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku był „RUCH”.
-
W dniu 26 maja 2018 roku odbył się XI Sopocki Dzień Nauki. Głównym organizatorem i inicjatorem wydarzenia, odbywającego się w formie Pikniku Naukowego był Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN) w Sopocie, przy czynnym współudziale Komitetu Badań Morza PAN. Piknik odbywał się w godzinach: 10.00-15.00 na Placu Przyjaciół Sopotu, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Sopotu. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku pt. „A morze bez plastiku?”, była prezentacja aktualnego stanu środowiska morskiego w aspekcie konsekwencji obecności plastiku dla środowiska morskiego, zwrócenia uwagi na sposoby ograniczenia zużycia plastiku w życiu codziennym i metod ochrony środowiska naturalnego. W wydarzeniu, które obejmowało serię prezentacji wraz z eksperymentami i demonstracjami na stoiskach piknikowych, wzięło udział ok. 1 000 osób.
Zdjęcia z imprezy 1, zdjęcia 2
-
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk był reprezentowany na 21 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się 3 czerwca 2017 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Jest to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej, przyciągająca ok. 120 tysięcy osób. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. W wydarzeniu tym wzięło udział około 200 instytucji naukowych, uczelni, instytutów badawczych, muzeów i instytucji kultury, fundacji związanych z edukacją i kół naukowych. Instytut Oceanologii Polskiej Akademii jest obecny na Pikniku nieprzerwanie od 10 lat. W tym roku, przy wsparciu Sekcji Fizyki Morza KBM PAN, nasze Koleżanki i Koledzy zaprezentowali osiągnięcia naukowe KONSORCJUM SATBAŁTYK, w skład którego oprócz IO PAN wchodzi Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Akademia Pomorska w Słupsku i Instytut Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. W szeregu zaplanowanych pokazach i doświadczeniach dostosowanych do hasła przewodniego tegorocznego pikniku: Ziemia, naukowcy z Konsorcjum przybliżali odwiedzającym zagadnienia związane z badaniami środowiska morskiego. Uczestniczyli z Instytutu Oceanologii PAN: Joanna Stoń-Egiert, Piotr Kowalczuk, Marta Konik, Jagoda Białogrodzka, Paulina Aniśkiewicz, z Uniwersytetu Gdańskiego: Marcin Paszkuta, Natalia Strojna, Daria Nowicka, z Akademii Pomorskiej w Słupsku: Tomasz Zapadka, Magdalena Pawlik.
Tematem tegorocznego Pikniku była ZIEMIA. Na stanowisku CENTRUM BADAŃ ZIEMI I PLANET GEOPLANET (100 m kw A-57 ) wyodrębnione były 3 strefy tematyczne: ZASOBY, ZAGROŻENIA, OBSERWACJE. Wszyscy partnerzy GeoPlanet w tym: Instytut Oceanologii PAN wraz z Instytutem Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Nauk Geologicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN prezentowali zjawiska, pokazy naukowe ze swoich dziedzin związane z tematyką Pikniku. Nasz Instytut był reprezentowane w tym roku przez doktorantów Studium Doktoranckiego przy IO PAN: Agatę Grynczel i Damiana Jaśniewicza.
film YouTube, zdjęcia Geoplanet
-
W sobotę 27 maja 2017, w godz. 10-16.00 na Placu Przyjaciół Sopotu odbył się kolejny X Sopocki Dzień Nauki.
Informacje na stronie sdn2017.html -
Instytut Oceanologii PAN wraz z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN jest współorganizatorem LETNICH SPOTKAŃ Z NAUKĄ w Czarlinie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze.
-
"MORSKA EDUKACJA EKOLOGICZNA" w szkołach - dla szkół zainteresowanych proponowanymi tematami i wystąpieniem w ich siedzibie.
Wywiady i artykuły Instytut w mediach
Blogi i artykuły popularno-naukowe pracowników Instytutu:
-
NIEPODRĘCZNIK OCEANICZNY
"#NiepodręcznikOceaniczny" to wspólna aktywność Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym oraz Today We Have. Niepodręcznik Oceaniczny to seria krótkich filmików, poruszających najrozmaitsze kwestie związane ze środowiskiem morskim, od systemu prądów oceanicznych, przez relacje z atmosferą, życie w Oceanie, ekologię, rybactwo i działania organizacji międzynarodowych
-
Rozdział "Budowanie świadomości ekologicznej − w kierunku równowagi między środowiskiem
a lokalnymi społecznościami" autorstwa Tomasza Kijewskiego w publikacji MIASTO WOBEC WYZWAŃ wydanej w ramach eksperymentu wdrożeniowego UrbanLab Gdynia przez UrbanLab Gdynia | Laboratorium Innowacji Społecznych 2021.
-
RYBA NA PIĄTEK
Czytelnik znajdzie tutaj ciekawostki na temat biologii ryb oraz najróżniejsze przykłady interakcji między ludźmi i rybami, od nowinek naukowych na temat hodowli zębów i leczenia oparzeń, po zagadnienia natury technicznej i gospodarczej – rzecz jasna związane z rybami. Przepisy kulinarne i porady dla akwarystów również znajdą tutaj swój kącik.
Autorzy: Agnieszka Kijewska i Tomasz Kijewski z Zakładu Genetyki Organizmów Morskich Instytutu Oceanologii PAN.
-
OCEANICZNI WĘDROWCY
MIEJSCE ŻÓŁWI
Artykuły Kaji i Piotra Bałazego w Magazynie Przyrodniczym Salamandra
-
ZIELONY SKARB „PUCYFIKU”
HUMBAK, OGROMNE GĄBKI I "NURKOWANIE ŻYCIA"...
ZAJĄC MORSKI
POD WODĄ, U BRAM ARKTYKI
Artykuły Piotra Bałazego w Magazynie Przyrodniczym Salamandra pod wspólnym tytułem
"Świat wg. Nurka"
-
DIVERS 24, nr 16 (grudzień 2020 - marzec 2021), "Nurkowanie w czasie pracy - nurkowania realizowane w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie", Piotr Bałazy, Piotr Kukliński, Maciej Chełchowski, Maria Włodarska-Kowalczuk, Marta Ronowicz
-
WIDZIANE Z MORZA
Felietony prof. Jana Marcina Węsławskiego publikowane w "Dzikim Życiu" pod wspólnym tytułem "Widziane z morza".
-
BLOG
Blog prof. Jana Marcina Węsławskiego publikowany na portalu "ekologia.pl" w roku 2011.
-
ZABEZPIECZENIE METEOROLOGICZNE REJSÓW POZABAŁTYCKICH - film
ZABEZPIECZENIE METEOROLOGICZNE REJSÓW POZABAŁTYCKICH - PDF prezentacji.
Prezentacja Marka Zwierza na Konferencji Bezpieczeństwa 2018 - meteorologia.
Publikacje:
ATLAS OF POLISH MARINE AREA BOTTOM HABITATS (PDF, 179 MB, pp.1-180) |
|
ADVENTFJORDEN - Arcitic sea in the backyard (flash, pp. 1-40) (PDF, pp. 1-40) | |
ADVENTFJORDEN - Arktisk hav rett utenfor stuedøren (flash, pp. 1-40, in Norwegian) (PDF, pp. 1-40, in Norwegian) |
|
ARKTYKA EUROPEJSKA - morski przewodnik użytkownika (flash, pp. 1-112, in Polish) (PDF, 40 MB, pp. 1-112, in Polish) |
|
EUROPEAN ARCTIC - sea user guide (flash, pp. 1-112) (PDF, 100 MB, pp. 1-112) |
|
Oceania 1985-2020 (www, pp. 1-88, in Polish) |
|
PLAŻA - przewodnik użytkownika (flash, pp. 1-116, in Polish) (PDF, 60 MB, pp. 1-116) |
|
PODMORSKI OGRÓD GDYNI Planowany Morski Rezerwat - poradnik użytkownika (flash, pp. 1-48, in Polish) (PDF, 40 MB, pp. 1-48, in Polish) |
|
SIZE; why are some animals small and other large? (flash, pp. 1-24) (PDF, 15 MB, pp. 1-24) |
|
ROZMIAR; dlaczego jedne zwierzęta są małe a inne duże? (flash, pp. 1-24, in Polish) (PDF, 13 MB, pp. 1-24, in Polish) |
|
SVALBARD CONNECTION (flash, pp. 1-84) (PDF, 17 MB, pp. 1-84) |
Eko-bajki:
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html |
(flash) (html |
(flash) (html |
(flash) (html |
(flash) (html |
(flash) (html) |
zbiór 11 bajek opublikowanych w latach 2013-2019 |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
Galerie zdjęć z udziału IO PAN w imprezach popularyzacji nauki
- XII Sopocki Dzień Nauki, 8.06.2019 (SW)
- 23 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 11.05.2019 (JS)
- XI Sopocki Dzień Nauki - przygotowania, 26.05.2018 (MW)
- XI Sopocki Dzień Nauki, 26.05.2018 (SW)
- XXI Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 3.06.2017, Warszawa (Geoplanet)
- X Sopocki Dzień Nauki, 27.05.2017 (SW)
- IX Sopocki Dzień Nauki, 4.06.2016 (BB)
- IX Sopocki Dzień Nauki, 4.06.2016 (AF, MSŻ)
- IX Sopocki Dzień Nauki, 4.06.2016 (TJ)
- IX Sopocki Dzień Nauki, 4.06.2016 (SW)
- XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 7.05.2016 (TZ, MP, TZ, ASK)
- XVI Piknik w Gdyni, 24.05.2015
- VIII Sopocki Dzień Nauki, 23.05.2015
- VIII Sopocki Dzień Nauki, 23.05.2015
- XIX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 9.05.2015, Warszawa
- Piknik Naukowy w Gdyni, 25.05.2014
- Piknik Naukowy w Gdyni, 25.05.2014
- Stoisko "Paleontolog detektywem", Sopocki Dzień Nauki, 24.05.2014
- Sopocki Dzień Nauki, 24.05.2014
- Sopocki Dzień Nauki, 24.05.2014
- Sopocki Piknik Naukowy, 25.05.2013
- Sopocki Piknik Naukowy, 25.05.2013
- IX Piknik Naukowy w Gdyni, 26.05.2013
- Sopocki Piknik Naukowy 25.05.2013
- Sopocki Piknik Naukowy - 26.05.2012
- Piknik Naukowy w Gdyni - 27.05.2012
- Sopocki Piknik Naukowy 26.05.2012
- Sopocki Dzień Nauki, XII Piknik Naukowy w Gdyni - 27, 28, 29.05.2011
- XII PiknikNaukowy w Gdyni 29.05.2011
- Sopocki Dzień Nauki, IO PAN, 27.05.2011
- 14 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 12.06.2010
- Zielony Weekend, Brzezno 2010 12-13.06.2010
- XI Piknik Naukowy w Gdyni 30.05.2010
- XI Piknik Naukowy w Gdyni 29-30.05.2010
- Sopocki Dzień Nauki, 28.05.2010
- Sopocki Dzień Nauki - Piknik GeoPlanet, 28.05.2010
- X Piknik Naukowy - Gdynia 30-31.05.2009
- X Piknik Naukowy - Gdynia 30-31.05.2009
- Sopocki Dzień Nauki 29.05.2009
- Sopocki Dzień Nauki 29.05.2009
- IX Piknik Naukowy, Gdynia, 01.06.2008
- IX Piknik Naukowy, Gdynia, 01.06.2008
- Sopocki Dzień Nauki, Sopot, 30.05.2008
- VIII Piknik Naukowy, Gdynia, 26-27.05.2007
- V Piknik Naukowy, Gdynia 29-30 maja 2004
-
Main pages
po polskuOther pages
- search
-
SZTUKA PROMOCJI NAUKI praktyczny poradnik