Popularization of science (mostly in Polish)

Events:
 • W ramach Otwartych Dni Nauki 8 czerwca 2019 odbył się po raz kolejny Sopocki Dzień Nauki pt. „Ocean Zmian”. Na Placu Przyjaciół Sopotu, gdzie gościł Was Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk wraz z instytucjami partnerskimi. W ramach Sopockiego Dnia Nauki, uczestnicy mogli zapoznać się z najważniejszymi problemami związanymi z oceanami w kontekście zmian klimatu, z nowoczesnymi metodami badania tych zjawisk oraz z propozycjami, jak sami, możemy modyfikować zachowania, tak, aby pomniejszyć tempo zmian klimatu. Wszystkie zajęcia i pokazy były interaktywne, przygotowaliśmy gry i zagadki. Mogliśmy również wysłuchać prezentacji i zobaczyć pokazy naszych młodszych naukowców, uczestników i uczestniczek Warsztatów Edukacyjnych pt. "Ocean zmian", które odbyły się w formie World Café w Instytucie Oceanologii PAN. Więcej szczegółów na  hand  stronie internetowej wydarzenia. A fotografie z imprezy znajdziemy w  hand  galerii zdjęć.

 •  The European Maritime Days in Lisbon came to an end. The IO PAN, represented by director Slawomir Sagan and Tymon Zielinski, played an active role during the celebrations. Information about IO PAN were promoted during the conference at the EurOcean stand. Tymon Zielinski gave a lecture entitled: Atmosphere, ocean, weather, climate in St. Julian's school in Carcavelos. We are happy to inform that the exhibition of the I Live by the Sea international contest, which IO PAN co-organizes, was very positively received. On Friday, 17 May, the President of the Portuguese Republic Marcelo Nuno Duarte Rebelo de Sousa and João Aguiar Machado, Director-General, Directorate-General for Maritime Affairs and Fisheries visited our I live by the Sea exhibition. Both of our special guests learnt about the Contest and were very much impressed with all the works! The exhibition is open to public until 8 June 2019.

 • piknik Serdecznie zapraszamy na wspólne stoisko GEOPLANET i IO PAN (A17) podczas kolejnej edycji (już 23!) warszawskiego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem MY I MASZYNY. Piknik odbywa się, jak co roku na Stadionie Narodowym, w dniu 11 maja 2019 w godzinach 11:00-20:00. Piknik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Nie ważne, czy pasjonujesz się nauką, czy jeszcze nie poczułeś fascynacji jej najnowszymi odkryciami - na Pikniku znajdziesz coś dla siebie.
  Jesteśmy cywilizacją maszyn. Nauczyliśmy się je tworzyć, wykorzystywać i ulepszać. To one wykonują za nas ciężkie i niewdzięczne zadania, ułatwiają codzienne funkcjonowanie, a także umilają czas. Żyjemy z nimi w symbiozie tak głębokiej, że często nawet tego nie zauważamy. Na 23. Pikniku Naukowym dokładnie przyjrzymy różnym maszynom - tym prostym i tym naszpikowanym sztuczną inteligencją. Mechaniczne dinozaury, własny R2D2, zwijana kładka dla pieszych, superkomputery i egzoszkielety. Na 23. Pikniku Naukowym czekają setki atrakcji, które zadziwią gości w każdym wieku. Wszelkie informacje można znaleźć na  hand wydarzeniu oraz na  hand stronie internetowej.

 • 22 luty, 1 marca, 8 marca, 15 marca, 22 marca, 29 marca, 5 kwietnia 2019. Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Sopockie Towarzystwo Naukowe, Centrum Nauki Experyment we współpracy z Today We Have zapraszają do udziału w warsztatach pt. "Ocean zmian", które odbędą się w formie World Café. Dodatkowo zapraszamy na warsztaty z autoprezentacji, na których uczniowie będą mogli przygotować swoje projekty, które przedstawią w czasie trwania Otwartych Dni Nauki, w dniach 6-8 czerwca 2019 roku.
   hand  Szczegółowe informacje w załączniku i na stronie STN,  hand  formularz zgłoszeniowy

 •  9 czerwca 2018 Instytut Oceanologii PAN brał udział w 22. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Cent­rum Nauki Ko­pernik. Nasza aktywność była zaprezentowana na dwóch stoiskach demons­tracyjnych: „SatBałtyk” oraz „Geo­PLanet”. Tema­tem przewodnim tego­rocz­nego Pikniku był „RUCH”.

 • W dniu 26 maja 2018 roku odbył się XI Sopocki Dzień Nauki. Głównym orga­nizatorem i inicjatorem wydarzenia, odbywającego się w formie Pikniku Nauko­wego był Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN) w Sopocie, przy czynnym współudziale Komitetu Badań Morza PAN. Piknik odbywał się w godzinach: 10.00-15.00 na Placu Przyjaciół Sopotu, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Sopotu. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku pt. „A morze bez plastiku?”, była prezentacja aktualnego stanu środowiska morskiego w aspekcie konsekwencji obecności plastiku dla środowiska morskiego, zwrócenia uwagi na sposoby ograniczenia zużycia plastiku w życiu codziennym i metod ochrony środowiska naturalnego. W wydarzeniu, które obejmowało serię prezentacji wraz z eksperymentami i demonstracjami na stoiskach piknikowych, wzięło udział ok. 1 000 osób.
  hand  Zdjęcia z imprezy 1,  hand  zdjęcia 2

 • Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk był reprezentowany na 21 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się 3 czerwca 2017 roku na Stadionie PGE Narodowym w War­szawie. Jest to największa w Europie impreza plenerowa o te­ma­tyce naukowej, przyciągająca ok. 120 tysięcy osób. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. W wyda­rzeniu tym wzięło udział około 200 instytucji naukowych, uczelni, instytutów badawczych, muzeów i instytucji kultury, fundacji zwią­zanych z edukacją i kół naukowych. Instytut Oceanologii Polskiej Aka­demii jest obecny na Pikniku nieprzerwanie od 10 lat. W tym roku, przy wsparciu Sekcji Fizyki Morza KBM PAN, nasze Koleżanki i Ko­le­dzy zaprezentowali osiągnięcia naukowe KONSORCJUM SATBAŁTYK, w skład którego oprócz IO PAN wchodzi Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Akademia Pomorska w Słupsku i Instytut Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. W szeregu za­pla­nowanych pokazach i doświadczeniach dostosowanych do hasła przewodniego tegorocznego pikniku: Ziemia, naukowcy z Konsorcjum przybliżali odwiedzającym zagadnienia związane z badaniami śro­dowiska morskiego. Uczestniczyli z Instytutu Oceanologii PAN: Joanna Stoń-Egiert, Piotr Kowalczuk, Marta Konik, Jagoda Białogrodzka, Paulina Aniśkiewicz, z Uni­wersytetu Gdańskiego: Marcin Paszkuta, Natalia Strojna, Daria Nowicka, z Akademii Pomorskiej w Słup­sku: Tomasz Zapadka, Magdalena Pawlik.

  Tematem tegorocznego Pikniku była ZIEMIA. Na stanowisku CENTRUM BADAŃ ZIEMI I PLANET GEOPLANET (100 m kw A-57 ) wyodrębnione były 3 strefy tematyczne: ZASOBY, ZAGROŻENIA, OBSERWACJE. Wszyscy partnerzy GeoPlanet w tym: Instytut Oceanologii PAN wraz z Instytutem Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Nauk Geologicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN prezentowali zjawiska, pokazy naukowe ze swoich dziedzin związane z tematyką Pikniku. Nasz Instytut był reprezentowane w tym roku przez doktorantów Studium Doktoranckiego przy IO PAN: Agatę Grynczel i Damiana Jaśniewicza.
  hand film YouTube, hand zdjęcia Geoplanet

 • W sobotę 27 maja 2017, w godz. 10-16.00 na Placu Przyjaciół Sopotu odbył się kolejny X Sopocki Dzień Nauki.
  Informacje na stronie hand sdn2017.html

 • Instytut Oceanologii PAN wraz z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN jest współorganizatorem LETNICH SPOTKAŃ Z NAUKĄ w Czar­linie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze.

 • "MORSKA EDUKACJA EKOLOGICZNA" w szkołach - dla szkół zainteresowanych proponowanymi tematami i wystąpieniem w ich siedzibie.


Wywiady i artykuły  hand   Instytut w mediach


Blogi i artykuły popularno-naukowe pracowników Instytutu:

 • RYBA NA PIĄTEK
  Czytelnik znajdzie tutaj ciekawostki na temat biologii ryb oraz najróżniejsze przykłady interakcji między ludźmi i ry­bami, od nowinek naukowych na temat hodowli zębów i leczenia oparzeń, po zagadnienia natury technicznej i gospodarczej – rzecz jasna związane z rybami. Przepisy kulinarne i porady dla akwarystów również znajdą tutaj swój kącik.
  Autorzy: Agnieszka Kijewska i Tomasz Kijewski z Zakładu Genetyki Organizmów Morskich Instytutu Oceanologii PAN.

 • MIEJSCE ŻÓŁWI
  Artykuł Kaji i Piotra Bałazego w Magazynie Przyrodniczym Salamandra

 • ZAJĄC MORSKI
  POD WODĄ, U BRAM ARKTYKI
  Artykuły Piotra Bałazego w Magazynie Przyrodniczym Salamandra pod wspólnym tytułem
  "Świat wg. Nurka"

 • WIDZIANE Z MORZA
  Felietony prof. Jana Marcina Węsławskiego publikowane w "Dzikim Życiu" pod wspólnym tytułem "Widziane z morza".

 • BLOG
  Blog prof. Jana Marcina Węsławskiego publikowany na portalu "ekologia.pl" w roku 2011.

 • ZABEZPIECZENIE METEOROLOGICZNE REJSÓW POZABAŁTYCKICH - film
  ZABEZPIECZENIE METEOROLOGICZNE REJSÓW POZABAŁTYCKICH - PDF prezentacji.
  Prezentacja Marka Zwierza na Konferencji Bezpieczeństwa 2018 - meteorologia.


Publikacje:

  ATLAS OF POLISH MARINE AREA BOTTOM HABITATS  
  (PDF, 179 MB, pp.1-180)


  ADVENTFJORDEN - Arcitic sea in the backyard  
  (flash, pp. 1-40)
  (PDF, pp. 1-40)
  ADVENTFJORDEN - Arktisk hav rett utenfor stuedøren  
  (flash, pp. 1-40, in Norwegian)
  ARKTYKA EUROPEJSKA - morski przewodnik użytkownika  
  (flash, pp. 1-112, in Polish)
  (PDF, 40 MB, pp. 1-112, in Polish)
 EUROPEAN ARCTIC - sea user guide  
  (flash, pp. 1-112)
  (PDF, 100 MB, pp. 1-112)
  PLAŻA - przewodnik użytkownika  
  (flash, pp. 1-116, in Polish)
  (PDF, 60 MB, pp. 1-116)
  PODMORSKI OGRÓD GDYNI Planowany Morski Rezerwat
- poradnik użytkownika     (flash, pp. 1-48, in Polish)
  (PDF, 40 MB, pp. 1-48, in Polish)
  SIZE; why are some animals small and other large?  
  (flash, pp. 1-24)
  (PDF, 15 MB, pp. 1-24)
  ROZMIAR; dlaczego jedne zwierzęta są małe a inne duże?  
  (flash, pp. 1-24, in Polish)
  (PDF, 13 MB, pp. 1-24, in Polish)
  SVALBARD CONNECTION  
  (flash, pp. 1-84)
  (PDF, 17 MB, pp. 1-84)


Eko-bajki:

cover

hand (flash)     hand (html)
cover

hand (flash)     hand (html)
cover

hand (flash)     hand (html)
cover

hand (flash)     hand (html)

cover

hand (flash)     hand (html)

cover

hand (flash)     hand (html)

cover

hand (flash)     hand (html

cover

hand (flash)     hand (html

cover

hand (flash)     hand (html

cover

hand (flash)     hand (html

cover

hand (flash)     hand (html

cover

hand (flash)     hand (html)
cover

zbiór 11 bajek opublikowa­nych w latach 2013-2019

cover

hand (flash)     hand (html)
cover

TATO, OPOWIEDZ MI BAJKĘ


Galerie zdjęć z udziału IO PAN w imprezach popularyzacji nauki

Plakaty Dnia Nauki w Sopocie organizowanego przez Instytut Oceanologii