Popularyzacja nauki
Wydarzenia:
Wywiady i artykuły Instytut w mediach
Blogi i artykuły popularno-naukowe pracowników Instytutu:
Publikacje:
Eko-bajki:
Galerie zdjęć z udziału IO PAN w imprezach popularyzacji nauki
-
Piknik naukowy Polskiego Radia oraz CN Kopernik w Warszawie odbył się w tym roku w dniach 8-15 maja w formie on-line. I tym razem nie zabrakło produkcji z IO PAN https://pikniknaukowy.pl/wystawca/2724601
W dniach 1-11 czerwca 2021, w ramach Sopockich Dni Nauki, odbył się piknik naukowy pt. "Ocean Zmian" w wersji hybrydowej. Goście pikniku mieli sposobność wzięcia udziału w terenowej grze edukacyjnej, odwiedzając liczne miejsca w Trójmieście, rozwiązując quizy i realizując przygotowane zadania. Dedykowana strona internetowa prowadziła uczestników przez grę, dostarczając licznych ciekawostek na temat Oceanów i ludzkich relacji z nimi. Imprezę organizowaną przez IO PAN oraz Sopockie Towarzystwo Naukowe współtworzyło 14 instytucji: Akwarium Gdyńskie, Aqua Sopot s.a., Centrum Nauki Experyment, Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, Fundacja Litoral, IO PAN, Instytut Paleobiologii PAN, Marine Stewardship Council, Sopocki Klub Żeglarski, Today We Have, Urząd Miasta Sopotu, Urząd Morski w Gdyni, WWF, Wydział Historyczny UG.
-
W ramach Otwartych Dni Nauki 8 czerwca 2019 odbył się po raz kolejny Sopocki Dzień Nauki pt. „Ocean Zmian”. Na Placu Przyjaciół Sopotu, gdzie gościł Was Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk wraz z instytucjami partnerskimi. W ramach Sopockiego Dnia Nauki, uczestnicy mogli zapoznać się z najważniejszymi problemami związanymi z oceanami w kontekście zmian klimatu, z nowoczesnymi metodami badania tych zjawisk oraz z propozycjami, jak sami, możemy modyfikować zachowania, tak, aby pomniejszyć tempo zmian klimatu. Wszystkie zajęcia i pokazy były interaktywne, przygotowaliśmy gry i zagadki. Mogliśmy również wysłuchać prezentacji i zobaczyć pokazy naszych młodszych naukowców, uczestników i uczestniczek Warsztatów Edukacyjnych pt. "Ocean zmian", które odbyły się w formie World Café w Instytucie Oceanologii PAN.
Więcej szczegółów na stronie internetowej wydarzenia. A fotografie z imprezy znajdziemy w galerii zdjęć.
-
Zakończyły się Europejskie Dni Morza, których centralne obchody miały miejsce w Lizbonie. Z przyjemnością informujemy, że IO PAN, reprezentowany przez dyrektora Sławomira Sagana i Tymona Zielińskiego, wziął aktywny udział w tym wydarzeniu. Informacje o Instytucie były upowszechniane w trakcie konferencji, w ramach stoiska EurOcean, Tymon Zielinski wygłosił wykład pt. Atmosphere, ocean, weather, climate w St. Julians School w Carcavelos, a wystawa międzynarodowego konkursu dla dzieci i młodzieży pt. I live by the Sea, współorganizatorem którego jest IO PAN, spotkała się z bardzo dużym i pozytywnym odzewem.
W piątek, 17 maja, wystawę odwiedzili Prezydent Portugalii, Marcelo Nuno Duarte Rebelo de Sousa oraz João Aguiar Machado, Director-General of the EC Directorate-General for Maritime Affairs and Fisheries. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem niesamowitych zdjęć. Prace młodzieży z całego świata można oglądać w Lizbonie do 8 czerwca b.r.
-
Serdecznie zapraszamy na wspólne stoisko GEOPLANET i IO PAN (A17) podczas kolejnej edycji (już 23!) warszawskiego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem MY I MASZYNY. Piknik odbywa się, jak co roku na Stadionie Narodowym, w dniu 11 maja 2019 w godzinach 11:00-20:00. Piknik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Nie ważne, czy pasjonujesz się nauką, czy jeszcze nie poczułeś fascynacji jej najnowszymi odkryciami - na Pikniku znajdziesz coś dla siebie.
Jesteśmy cywilizacją maszyn. Nauczyliśmy się je tworzyć, wykorzystywać i ulepszać. To one wykonują za nas ciężkie i niewdzięczne zadania, ułatwiają codzienne funkcjonowanie, a także umilają czas. Żyjemy z nimi w symbiozie tak głębokiej, że często nawet tego nie zauważamy. Na 23. Pikniku Naukowym dokładnie przyjrzymy różnym maszynom - tym prostym i tym naszpikowanym sztuczną inteligencją. Mechaniczne dinozaury, własny R2D2, zwijana kładka dla pieszych, superkomputery i egzoszkielety. Na 23. Pikniku Naukowym czekają setki atrakcji, które zadziwią gości w każdym wieku. Wszelkie informacje można znaleźć na wydarzeniu oraz na stronie internetowej.
-
22 luty, 1 marca, 8 marca, 15 marca, 22 marca, 29 marca, 5 kwietnia 2019. Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Sopockie Towarzystwo Naukowe, Centrum Nauki Experyment we współpracy z Today We Have zapraszają do udziału w warsztatach pt. "Ocean zmian", które odbędą się w formie World Café. Dodatkowo zapraszamy na warsztaty z autoprezentacji, na których uczniowie będą mogli przygotować swoje projekty, które przedstawią w czasie trwania Otwartych Dni Nauki, w dniach 6-8 czerwca 2019 roku.
Szczegółowe informacje w załączniku i na stronie STN, formularz zgłoszeniowy
-
9 czerwca 2018 Instytut Oceanologii PAN brał udział w 22. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Nasza aktywność była zaprezentowana na dwóch stoiskach demonstracyjnych: „SatBałtyk” oraz „GeoPLanet”. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku był „RUCH”.
-
W dniu 26 maja 2018 roku odbył się XI Sopocki Dzień Nauki. Głównym organizatorem i inicjatorem wydarzenia, odbywającego się w formie Pikniku Naukowego był Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN) w Sopocie, przy czynnym współudziale Komitetu Badań Morza PAN. Piknik odbywał się w godzinach: 10.00-15.00 na Placu Przyjaciół Sopotu, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Sopotu. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku pt. „A morze bez plastiku?”, była prezentacja aktualnego stanu środowiska morskiego w aspekcie konsekwencji obecności plastiku dla środowiska morskiego, zwrócenia uwagi na sposoby ograniczenia zużycia plastiku w życiu codziennym i metod ochrony środowiska naturalnego. W wydarzeniu, które obejmowało serię prezentacji wraz z eksperymentami i demonstracjami na stoiskach piknikowych, wzięło udział ok. 1 000 osób.
Zdjęcia z imprezy 1, zdjęcia 2
-
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk był reprezentowany na 21 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się 3 czerwca 2017 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Jest to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej, przyciągająca ok. 120 tysięcy osób. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. W wydarzeniu tym wzięło udział około 200 instytucji naukowych, uczelni, instytutów badawczych, muzeów i instytucji kultury, fundacji związanych z edukacją i kół naukowych. Instytut Oceanologii Polskiej Akademii jest obecny na Pikniku nieprzerwanie od 10 lat. W tym roku, przy wsparciu Sekcji Fizyki Morza KBM PAN, nasze Koleżanki i Koledzy zaprezentowali osiągnięcia naukowe KONSORCJUM SATBAŁTYK, w skład którego oprócz IO PAN wchodzi Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Akademia Pomorska w Słupsku i Instytut Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. W szeregu zaplanowanych pokazach i doświadczeniach dostosowanych do hasła przewodniego tegorocznego pikniku: Ziemia, naukowcy z Konsorcjum przybliżali odwiedzającym zagadnienia związane z badaniami środowiska morskiego. Uczestniczyli z Instytutu Oceanologii PAN: Joanna Stoń-Egiert, Piotr Kowalczuk, Marta Konik, Jagoda Białogrodzka, Paulina Aniśkiewicz, z Uniwersytetu Gdańskiego: Marcin Paszkuta, Natalia Strojna, Daria Nowicka, z Akademii Pomorskiej w Słupsku: Tomasz Zapadka, Magdalena Pawlik.
Tematem tegorocznego Pikniku była ZIEMIA. Na stanowisku CENTRUM BADAŃ ZIEMI I PLANET GEOPLANET (100 m kw A-57 ) wyodrębnione były 3 strefy tematyczne: ZASOBY, ZAGROŻENIA, OBSERWACJE. Wszyscy partnerzy GeoPlanet w tym: Instytut Oceanologii PAN wraz z Instytutem Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Nauk Geologicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN prezentowali zjawiska, pokazy naukowe ze swoich dziedzin związane z tematyką Pikniku. Nasz Instytut był reprezentowane w tym roku przez doktorantów Studium Doktoranckiego przy IO PAN: Agatę Grynczel i Damiana Jaśniewicza.
film YouTube, zdjęcia Geoplanet
-
W sobotę 27 maja 2017, w godz. 10-16.00 na Placu Przyjaciół Sopotu odbył się kolejny X Sopocki Dzień Nauki.
Informacje na stronie sdn2017.html -
Instytut Oceanologii PAN wraz z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN jest współorganizatorem LETNICH SPOTKAŃ Z NAUKĄ w Czarlinie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze.
-
"MORSKA EDUKACJA EKOLOGICZNA" w szkołach - dla szkół zainteresowanych proponowanymi tematami i wystąpieniem w ich siedzibie.
Wywiady i artykuły Instytut w mediach
Blogi i artykuły popularno-naukowe pracowników Instytutu:
-
NIEPODRĘCZNIK OCEANICZNY
"#NiepodręcznikOceaniczny" to wspólna aktywność Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym oraz Today We Have. Niepodręcznik Oceaniczny to seria krótkich filmików, poruszających najrozmaitsze kwestie związane ze środowiskiem morskim, od systemu prądów oceanicznych, przez relacje z atmosferą, życie w Oceanie, ekologię, rybactwo i działania organizacji międzynarodowych
-
Rozdział "Budowanie świadomości ekologicznej − w kierunku równowagi między środowiskiem
a lokalnymi społecznościami" autorstwa Tomasza Kijewskiego w publikacji MIASTO WOBEC WYZWAŃ wydanej w ramach eksperymentu wdrożeniowego UrbanLab Gdynia przez UrbanLab Gdynia | Laboratorium Innowacji Społecznych 2021.
-
RYBA NA PIĄTEK
Czytelnik znajdzie tutaj ciekawostki na temat biologii ryb oraz najróżniejsze przykłady interakcji między ludźmi i rybami, od nowinek naukowych na temat hodowli zębów i leczenia oparzeń, po zagadnienia natury technicznej i gospodarczej – rzecz jasna związane z rybami. Przepisy kulinarne i porady dla akwarystów również znajdą tutaj swój kącik.
Autorzy: Agnieszka Kijewska i Tomasz Kijewski z Zakładu Genetyki Organizmów Morskich Instytutu Oceanologii PAN.
-
OCEANICZNI WĘDROWCY
MIEJSCE ŻÓŁWI
Artykuły Kaji i Piotra Bałazego w Magazynie Przyrodniczym Salamandra
-
ZIELONY SKARB „PUCYFIKU”
HUMBAK, OGROMNE GĄBKI I "NURKOWANIE ŻYCIA"...
ZAJĄC MORSKI
POD WODĄ, U BRAM ARKTYKI
Artykuły Piotra Bałazego w Magazynie Przyrodniczym Salamandra pod wspólnym tytułem
"Świat wg. Nurka"
-
DIVERS 24, nr 16 (grudzień 2020 - marzec 2021), "Nurkowanie w czasie pracy - nurkowania realizowane w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie", Piotr Bałazy, Piotr Kukliński, Maciej Chełchowski, Maria Włodarska-Kowalczuk, Marta Ronowicz
-
WIDZIANE Z MORZA
Felietony prof. Jana Marcina Węsławskiego publikowane w "Dzikim Życiu" pod wspólnym tytułem "Widziane z morza".
-
BLOG
Blog prof. Jana Marcina Węsławskiego publikowany na portalu "ekologia.pl" w roku 2011.
-
ZABEZPIECZENIE METEOROLOGICZNE REJSÓW POZABAŁTYCKICH - film
ZABEZPIECZENIE METEOROLOGICZNE REJSÓW POZABAŁTYCKICH - PDF prezentacji.
Prezentacja Marka Zwierza na Konferencji Bezpieczeństwa 2018 - meteorologia.
Publikacje:
ATLAS OF POLISH MARINE AREA BOTTOM HABITATS (PDF, 179 MB, pp.1-180) |
|
ADVENTFJORDEN - Arcitic sea in the backyard (flash, pp. 1-40) (PDF, pp. 1-40) | |
ADVENTFJORDEN - Arktisk hav rett utenfor stuedøren (flash, pp. 1-40, in Norwegian) (PDF, pp. 1-40, in Norwegian) |
|
ARKTYKA EUROPEJSKA - morski przewodnik użytkownika (flash, pp. 1-112, in Polish) (PDF, 40 MB, pp. 1-112, in Polish) |
|
EUROPEAN ARCTIC - sea user guide (flash, pp. 1-112) (PDF, 100 MB, pp. 1-112) |
|
Oceania 1985-2020 (www, pp. 1-88) |
|
PLAŻA - przewodnik użytkownika (flash, pp. 1-116, in Polish) (PDF, 60 MB, pp. 1-116) |
|
PODMORSKI OGRÓD GDYNI Planowany Morski Rezerwat - poradnik użytkownika (flash, pp. 1-48, in Polish) (PDF, 40 MB, pp. 1-48, in Polish) |
|
SIZE; why are some animals small and other large? (flash, pp. 1-24) (PDF, 15 MB, pp. 1-24) |
|
ROZMIAR; dlaczego jedne zwierzęta są małe a inne duże? (flash, pp. 1-24, in Polish) (PDF, 13 MB, pp. 1-24, in Polish) |
|
SVALBARD CONNECTION (flash, pp. 1-84) (PDF, 17 MB, pp. 1-84) |
Eko-bajki:
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
(flash) (html |
(flash) (html |
(flash) (html |
(flash) (html |
(flash) (html |
(flash) (html) |
zbiór 11 bajek opublikowanych w latach 2013-2019 |
(flash) (html) |
(flash) (html) |
Galerie zdjęć z udziału IO PAN w imprezach popularyzacji nauki
- XII Sopocki Dzień Nauki, 8.06.2019 (SW)
- 23 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 11.05.2019 (JS)
- XI Sopocki Dzień Nauki - przygotowania, 26.05.2018 (MW)
- XI Sopocki Dzień Nauki, 26.05.2018 (SW)
- XXI Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 3.06.2017, Warszawa (Geoplanet)
- X Sopocki Dzień Nauki, 27.05.2017 (SW)
- IX Sopocki Dzień Nauki, 4.06.2016 (BB)
- IX Sopocki Dzień Nauki, 4.06.2016 (AF, MSŻ)
- IX Sopocki Dzień Nauki, 4.06.2016 (TJ)
- IX Sopocki Dzień Nauki, 4.06.2016 (SW)
- XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 7.05.2016 (TZ, MP, TZ, ASK)
- XVI Piknik w Gdyni, 24.05.2015
- VIII Sopocki Dzień Nauki, 23.05.2015
- VIII Sopocki Dzień Nauki, 23.05.2015
- XIX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 9.05.2015, Warszawa
- Piknik Naukowy w Gdyni, 25.05.2014
- Piknik Naukowy w Gdyni, 25.05.2014
- Stoisko "Paleontolog detektywem", Sopocki Dzień Nauki, 24.05.2014
- Sopocki Dzień Nauki, 24.05.2014
- Sopocki Dzień Nauki, 24.05.2014
- Sopocki Piknik Naukowy, 25.05.2013
- Sopocki Piknik Naukowy, 25.05.2013
- IX Piknik Naukowy w Gdyni, 26.05.2013
- Sopocki Piknik Naukowy 25.05.2013
- Sopocki Piknik Naukowy - 26.05.2012
- Piknik Naukowy w Gdyni - 27.05.2012
- Sopocki Piknik Naukowy 26.05.2012
- Sopocki Dzień Nauki, XII Piknik Naukowy w Gdyni - 27, 28, 29.05.2011
- XII PiknikNaukowy w Gdyni 29.05.2011
- Sopocki Dzień Nauki, IO PAN, 27.05.2011
- 14 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 12.06.2010
- Zielony Weekend, Brzezno 2010 12-13.06.2010
- XI Piknik Naukowy w Gdyni 30.05.2010
- XI Piknik Naukowy w Gdyni 29-30.05.2010
- Sopocki Dzień Nauki, 28.05.2010
- Sopocki Dzień Nauki - Piknik GeoPlanet, 28.05.2010
- X Piknik Naukowy - Gdynia 30-31.05.2009
- X Piknik Naukowy - Gdynia 30-31.05.2009
- Sopocki Dzień Nauki 29.05.2009
- Sopocki Dzień Nauki 29.05.2009
- IX Piknik Naukowy, Gdynia, 01.06.2008
- IX Piknik Naukowy, Gdynia, 01.06.2008
- Sopocki Dzień Nauki, Sopot, 30.05.2008
- VIII Piknik Naukowy, Gdynia, 26-27.05.2007
- V Piknik Naukowy, Gdynia 29-30 maja 2004
-
Strony
- WITAMY
- STRUKTURA
- NAUKA
- POPULARYZACJA
- AKTUALNOŚCI
in EnglishInne strony