COSA-Logo

COSA

  Home  
- Projekt  
- Partnerzy  
- Publikacje  
- Dane (ang)  
- Kontakty  
- Linki  

English Version German Version

 

Program badawczy finansowany przez Unię Europejską

COSA - "Przybrzeżne piaski jako biokatalityczne filtry"

Osady piaszczyste (plaże i piaski morskie) stanowią 70% wybrzeży morskich. Jest to obszar niezwykle produktywny dla rybołówstwa, źródło bogactw naturalnych (olej, gaz, woda, minerały) oraz miejsce odpoczynku przyciągające rzesze turystów. Tereny nadmorskie są poważnie zagrożone degradacją siedlisk, zanieczyszczeniem wody, zubożeniem w surowce naturalne.

Pomimo ogromnego znaczenia piasków morskich w obiegu materii na obszarach nadmorskich, badania naukowe w tej dziedzinie nie były dotąd przedmiotem szerokich studiów. Zawartość materii organicznej i substancji odżywczych w piaszczystej strefie przybrzeżnej jest stosunkowo niska. Prowadziło to naukowców do mylnej opinii o niewielkim wpływie piaszczystej strefy przybrzeżnej na stan środowiska i obszar ten nie był uwzględniany w programach zarządzania i monitoringu.

COSA jest programem, który ma na celu zbadanie roli piasków morskich w funkcjonowaniu ekosystemów wybrzeży morskich, dzięki czemu możliwa będzie ich racjonalna eksploatacja.

Projekt jest finansowany z funduszy Programu Tematycznego "Środowisko i Zrównoważony Rozwój" realizowanego w ramach 5. Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej.

Wchodzi on w skład grupy projektów UE "European Land-Ocean Interaction Studies" (ELOISE), stanowiącej europejski wkład do międzynarodowego programu "International Geosphere-Biosphere Programme" (IGBP) w ramach projektu wiodącego "Land-Ocean Interactions in the Coastal Zone" (LOICZ).

Kontakt: informacja@eu-cosa.org

Numery projektów w Komisji Europejskiej: EVK3-2001-00183, EVK3-CT-2002-00076