|
|
Europejską strefę przybrzeżną stanowią w większości osady piaszczyste (plaże i piaski morskie). Odznaczają się one dużą wartością socjo - ekonomiczną. Są to obszary wysoce produktywne dla rybołówstwa, bogate źródło bogactw naturalnych (olej, gaz, woda, minerały) oraz tereny przyciągające rzesze turystów.
Z powodu braku danych naukowych, osady piaszczyste nie są brane pod uwagę w programach zarządzania i monitoringu strefą przybrzeżną, a władze i społeczeństwo nie są świadomi roli, jaką mogą one odgrywać. Z tego też powodu środowisko morskie wraz z jego bogactwami naturalnymi nie jest objęte odpowiednią ochroną i racjonalną eksploatacją.
Wysiłki pojedynczych krajów na rzecz racjonalnego gospodarowania zasobami piaszczystych wybrzeży Europy byłyby skazane na niepowodzenie. COSA przyjęła za cel rozwiązanie tego problemu na poziomie całego kontynentu.
Projekt COSA ma na celu zapewnienie zrównoważonej eksploatacji nadmorskich obszarów piaszczystych poprzez:
- zrozumienie procesów zachodzących w osadach piaszczystych i określenie ich funkcji biokatalitycznej;
- opracowanie modelu, pozwalającego na prognozowanie zmian zachodzących w środowisku piasków morskich;
- bezpośrednie włączenie wyników badań w programy zarządzania strefą brzegową poprzez uczestnictwo w projekcie instytucji zajmujących się ochroną przyrody w miejscach prowadzenia badań;
- wzrost świadomości społeczeństwa i władz;
- wymianę wiedzy i technologii.
|
|