COSA-Logo

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk

  Partnerzy  
- MPI  
- IOPAS  
- NIOO  
- AWI  
- MBL  
- NPK  
- NPA  
- FHA  
- HMS  

English Version German Version

 

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IOPAN) powstał w 1951r. w Sopocie, początkowo jako Stacja Morska, a docelowo przekształcając się w 1983r. w istniejącą dziś instytucję. IOPAN pełni funkcję jednostki naukowej odpowiedzialnej za prowadzenie badań z dziedziny nauk o morzu.

Jest to największy instytut nauk o morzu w Polsce. Zatrudnionych jest tu około 150 osób, wśród nich 18-u profesorów i 29 doktorów. Główną strukturę IOPAN tworzą 4 Zakłady: Chemii i Biochemii Morza, Fizyki Morza, Dynamiki Morza i Ekologii Morza; podzielone są one na 20 specjalistycznych pracowni.

W 2003r. IOPAN uzyskał status europejskiego Centrum Doskonałości Badań Mórz Szelfowych (CeSSS).

Głównym obszarem działalności badawczej IOPAN jest zarówno region Morza Bałtyckiego jak i Północny Atlantyk oraz europejski rejon arktyczny. Instytut bierze udział w wielu międzynarodowych programach badawczych jak: BASYS, BIOCOLOR, ESOP 2, ENRICH, MARINA BALT, PROWESS, VEINS, BIODAFF, ACSYS, BALTEX, IAPP, SeaWiFS i inne.

Instytut posiada swój własny statek badawczy R/V "Oceania", standardowo wyposażony w D-GPS, CTD, WM-ADCP, stację meteo, radar, echosondy, spektrofotometry, dźwigi i windy pokładowe. Statek jest przystosowany dla 14-o osobowej naukowej załogi (18 osób - w przypadku krótkich rejsów).

Od przeszło 25 lat Instytut wydaje kwartalnik "Oceanologia" w angielskiej wersji językowej.

W projekcie COSA Instytut zajmuje się badaniem meiofauny i matematycznym modelowaniem przepływu przez piaski.

Więcej informacji na stronie domowej IOPAN: http://www.iopan.gda.pl/.