Dane ilościowe, wskaźniki jakości i opracowany model dadzą podstawę naukową niezbędną do oceny jakości środowiska i podejmowania właściwych decyzji dotyczących jego eksploatacji.
Wyniki badań naukowych projektu COSA zostaną wykorzystane bezpośrednio w praktyce. Nadmorski Park Krajobrazowy z Polski oraz Park Narodowy Schleswig - Holstein Wadden Sea z Niemiec włączą rezultaty badań do swoich programów monitoringu i zarządzania środowiskiem.
Metody badawcze opracowane w ramach projektu COSA znajdą zastosowanie w dalszych badaniach dotyczących ekologii morza. Międzynarodowa współpraca pozwoli, w dalszej perspektywie, na stworzenie ogólnoeuropejskich standardów w systemach monitoringu stanu środowiska morskiego i wykorzystaniu rezultatów badań na obszarach innych wybrzeży piaszczystych.
Wymiana pracowników pomiędzy uczestniczącymi w projekcie instytucjami ochrony przyrody umożliwi zapoznanie się z metodami ich pracy, sposobami zarządzania obszarami objętymi ochroną, a także kulturą i tradycjami regionów.
Projekt COSA zwraca naszą uwagę na zaniedbane jak dotąd środowisko piaszczystych wybrzeży. Dzięki wnioskom uzyskanym z badań naukowych możliwe będzie odpowiedzialne zarządzanie piaszczystą strefą przybrzeżną, łączące ochronę przyrody z racjonalną eksploatacją jej zasobów. Projekt pozwoli także poszerzyć wiedzę społeczeństwa i władz na temat roli wybrzeży piaszczystych w funkcjonowaniu ekosystemów morskich.
|